Przyczyna podwyższonego cholesterolu całkowitego

Mam 24 lata, 162cm, 53kg, codzienonie ćwicze, nie pije alkoholu. ograniczam słodycze, wyeliminowałam białe pieczywo, nie jem smażonego, tłustego, używam jedynie masła roślinnego. Leków zero, jedynie tran i skryp. Dzisiaj odebrałam wyniki badań i tak (w nawiasie zakres referencyjny): Cholesterol całkowity - 216 mg/dl (<200) HDL - 67 mg/dl (>35) LDL - 129 mg/dl (35-135) Triglicerydy - 98 mg/dl (<200) Jaka może być przyczyną podwyższonego tylko cholesterolu całkowitego i jak to zmniejszyć?

Dzień dobry,

Wynik całkowitego cholesterolu nie pokazuje całej prawdy o tym jak w rzeczywistości wygląda jego poziom.
Cholesterol HDL jest tym "dobrym" - chcemy, aby jego wartości były jak najwyższe (stąd wartość >35 w normach), działa on dobroczynnie na nasz organizm.
Frakcją cholesterolu, której powinniśmy się rzeczywiście obawiać i monitorować jego poziom jest cholesterol LDL - u Pani w normie.
W tych wynikach poziom cholesterolu całkowitego jest powyżej normy tylko dlatego, że ten "dobry" cholesterol jest dość wysoki - jest to bardzo dobry wynik, nie ma powodu żeby go zmniejszać.

Szanowna Pani,
Podwyższony poziom cholesterolu ogółem spowodowany jest wysokim poziomem jego frakcji HDL - co jest korzystne dla organizmu. Poziom "złego" LDL i trójglicerydów ma Pani w normie więc nie ma przesłanek aby zmniejszać poziom cholesterolu ogółem.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania
http://www.swiatodzywiania.pl