Czy ten poziom cholesterolu jest mocno wysoki?

Prosze o szybko odpowiedź .pisze w sprawię podwyższonego cholesterolu i tsh Dzień dobry mam pytanie do państwa cholesterol całkowity 195 hdl 43. ldl134.8. nie hdl 152 tsh 4.988 ft3 ft4 norma i czy mam bardzo wysokie cholesterol ? na niedoczynność tarczycy biore euthyrox n88 czy moję badania cholesterolu ldl jest bardzo złe ? Proszę mi powiedzieć jaka jest norma cholesterolu ldl?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pan kontrolne badania krwi. To najlepsza profilaktyka w kierunku wielu chorób oraz ocena funkcjonowania organizmu. Istotnym jest, że jest Pan pod stałą kontrolą endokrynologa i przyjmuje hormony tarczycy na opisaną przez Pana przypadłość.

Biorąc pod uwagę przedstawione przez Pana wyniki badań, można by stwierdzić, że wystąpił podwyższony poziom cholesterolu LDL, a poziom cholesterolu całkowitego znalazł się w górnej granicy normy. Równocześnie TSH ma zbyt wysoki poziom, jednak zważywszy, że jest Pan pod opieką specjalisty, prawdopodobnie dawka leku może zostać zmodyfikowana.

Cholesterol u zdrowego człowieka nie powinien przekraczać 200 mg/dl. Ważnym jest również, aby stężenie cholesterolu HDL („zdrowego”) było większe niż 40 mg/dl. Frakcja „złego cholesterolu” LDL nie powinna przekraczać 115 mg/dl. Stosunek HDL/LDL określa ryzyko miażdżycy, udaru oraz zawału. Powinien on wynosić 1:3 – 1:2.

Ważnym jest, aby obniżyć poziom cholesterolu poprzez zwiększoną aktywność fizyczną, przyjmowanie pokarmów bogatych w błonnik, ograniczenie alkoholu, a także czerwonego mięsa.

Ze względu na odległość, trudno jest ocenić dokładnie Pana stan zdrowia, zalecamy, zatem konsultację z lekarzem internistą, który zdecyduje o dalszym postępowaniu i leczeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-cholesterol

https://abc-zdrowie.com/category/cholesterol-i-miazdzyca-jak-obnizyc-cholesterol

https://portal.abczdrowie.pl/cholesterol-ldl

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.