Jaki może być powód podwyższenia poziomu bilirubiny?

Dzien dobry, Wczoraj wykonałem badanie USG jamy brzusznej, oraz wykonałem badanie krwi z bilirubina. Po otrzymaniu wyników bilirubina wynosiła prawie 3krotnosc normy, lecz usg wątroby nie wskazuje na jej uszkodzenie. Czym może być spowodowana podwyzszona bilirubina? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

bilirubina jest produktem rozpadu czerwonych krwinek w organizmie, a jej metabolizm jest związany głównie z wątrobą. Jednakże należy pamiętać, że nieprawidłowości w poziomie bilirubiny mogą wynikać z różnych przyczyn, niekoniecznie związanych z uszkodzeniem wątroby.

Jednym z możliwych powodów podwyższonego wyniku jest hemoliza, czyli zwiększony rozpad czerwonych krwinek w organizmie. Może to wynikać z różnych stanów, takich jak niedokrwistość hemolityczna, choroby autoimmunologiczne, niedobory enzymów lub niektóre choroby dziedziczne.

Choroby wątroby mogą również powodować podwyższoną bilirubinę, pomimo tego, że badanie USG nie wykazało uszkodzenia tego narządu. Przykłady schorzeń to zapalenie, stłuszczenie wątroby, marskość i choroby metaboliczne.

Inne czynniki, które mogą przyczynić się do wzrostu poziomu bilirubiny we krwi, to niedoczynność tarczycy, alkoholizm, dziedziczne choroby metaboliczne, oraz choroby autoimmunologiczne.

W obecnym przypadku zalecamy stały kontakt z lekarzem, który na podstawie Pana stanu klinicznego będzie w stanie zaproponować dalsze badania oraz zaplanuje ewentualne leczenie.

Więcej informacji o podanym problemie znajdzie Pan w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/bilirubina-zwiazana-charakterystyka-wskazania-opis-badania-norma

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.