Hemoliza - co to jest?

Witam. Odebrałam wyniki morfologii krwi pięcioletniego synka. Badania były robione okazyjnie. Oto wyniki: hematokryt 36.9, RBC 4.56,HGB 12.9,WBC 7.63,mcv 81.0,mch 28.4,mchc 35.1,rdw-cv 15.0,plt 375,pdw 16.9,mpv 6.89,neut 2.88, neut 37.7,lym 3.96,lymph 51.9,mono 0.524, mono 6.87,eo 0.179, eo 2.35, baso 0.092, baso 1.21, oraz w uwagach pisze: silna hemoliza! Glukoza na czczo 69, sód w surowicy 138, potas w surowicy 4,6. Co jest ta hemoliza i czy to groźne? Czy powinno się wykonać jeszcze inne badania? Na czym polega leczenie? Czy to można w ogóle wyleczyć? Jaka jest przyczyna tej hemolizy, czy zadecydowały czynniki zewnętrzne czy to jest genetycznie? I z jakim zagrożeniem się to wiąże, czy moje dziecko jest ciężko chore? Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie
ponad rok temu

Witam,

wyniki syna są prawidłowe w odniesieniu do płci i wieku.

Hemoliza oznacza rozpad krwinek czerwonych - jakkolwiek może zachodzić w organizmie w różnych stanach chorobowych, to jej obecność w próbce pobranej krwi jest najczęściej wynikiem niewłaściwego pobrania krwi, kiedy podczas tego pobrania dochodzi do uszkodzenia i rozpadu krwinek czerwonych. Takie sytuacje mają miejsce m.in. podczas zbyt szybkiego pobrania krwi, czy pobrania przez zbyt wąską igłę etc. Hemoliza może wpływać na wyniki niektórych oznaczeń, np. zawyżać stężenie potasu.
Jeśli dziecko jest zdrowe, hemoliza wynika najpewniej z niewłaściwego pobrania. Nie mogę jednak tego stwierdzić nie widząc go, warto więc może pokazać syna pediatrze.

Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

terminem hemoliza określa się rozpad krwinek czerwonych, prowadzący do uwalniania z nich hemoglobiny do krwi.

Hemoliza może być związana z różnymi procesami patologicznymi. Doprowadzić do niej mogą np. nieprawidłowości budowy krwinek czerwonych (związane z chorobami genetycznymi), a także zakażenia, hemoliza pojawiać się może również w związku z konfliktem serologicznym. Co ciekawe, hemoliza zachodzi nie tylko w organizmie – zjawisko to może występować również w krwi, która zostanie pobrana do próbówek. Do hemolizy w takiej sytuacji może doprowadzić chociażby nieprawidłowe przechowywanie pobranego od pacjenta materiału.

Hemoliza prowadzić może do różnych problemów – przykładowo w sytuacji, kiedy zjawisku temu ulega bardzo duża liczba czerwonych krwinek, u pacjenta rozwijać się może specyficzny typ niedokrwistości, nazywany anemią hemolityczną. Aby doprowadzić do ustąpienia hemolizy, najpierw konieczne jest znalezienie przyczyny jej wystąpienia – to właśnie dlatego u pacjentów z hemolizą wykonywane mogą być liczne badania, co związane jest z tym, że opanować hemolizę można poprzez zastosowanie oddziaływań skierowanych ku usunięciu przyczyny tego stanu. Przykładowo, jeżeli do hemolizy doprowadziła jednostka zwana jako zespół hemolityczno-mocznicowy, związany typowo z zakażeniem bakteryjnym, to hemoliza ustępować może wtedy, kiedy dojdzie do ustąpienia infekcji. Zawsze należy również u pacjenta z hemolizą wykluczyć wspomnianą wyżej możliwość, czyli to, że hemoliza zaszła w pobranym do badań materiale.