Czy taki wynik AFP może się tak długo utrzymywać?

Dzień dobry mam problem. Jestem dwa miesiące po porodzie i od końcówki ciąży towarzysz mi świąd skóry. Po porodzie pojawiła się także wysypka a świąd rozprzestrzenił się i wzmocnił. Obecnie wysypki brak jednak świąd pozostał nasila się głównie wieczorem. Dermatolog zlecił badania wątroby ( próby kwasy bilirubinę ggtp i afp) niestety afp jest podwyższone tj 13ng/ml. Reszta badań w normie jak i również morfologia badania tarczycy i nerek są okej. Moje pytanie brzmi czy afp może się utrzymywać tak długo w moim organizmie czy raczej jest to sygnał czegoś innego.
KOBIETA, 25 LAT 2 miesiące temu

Szanowna Pani,



Podwyższony poziom AFP (alfa-fetoproteiny) może mieć różne przyczyny, ale jego umiarkowane podwyższenie (jak w Pani przypadku – 13 ng/ml) niekoniecznie oznacza poważne problemy zdrowotne.



Poziom AFP może być podwyższony przez kilka miesięcy po porodzie, zwłaszcza jeśli w ciąży występowały problemy wątrobowe, cholestaza ciążowa lub inne schorzenia. Warto pamiętać, że:

-W ciąży i połogu AFP naturalnie wzrasta, a jego powrót do normy może potrwać kilka miesięcy.

-Świąd skóry mógł być objawem cholestazy ciążowej (nawet jeśli wcześniej nie miała Pani diagnozy). Jeśli tak było, poziom AFP mógł wzrosnąć i dopiero teraz stopniowo spada.



Ponieważ inne wyniki wątrobowe są w normie, prawdopodobnie nie ma powodu do niepokoju, ale warto kontrolować poziom AFP i ewentualnie powtórzyć badanie za kilka tygodni.



Jeśli AFP nie spada lub rośnie, warto rozważyć inne przyczyny, np.:

-Problemy wątrobowe (np. przewlekłe zapalenie wątroby, regeneracja po uszkodzeniu).

-Stany zapalne i choroby autoimmunologiczne (np. autoimmunologiczne zapalenie wątroby).

-Nowotwory (AFP jest markerem nowotworowym, ale w Pani przypadku wynik nie wskazuje jednoznacznie na ten problem – bardzo wysokie wartości są typowe dla raka wątroby czy jajników).

Co warto zrobić:

1. Warto powtórzyć AFP za 4-6 tygodni – jeśli spadnie, był to efekt ciąży i regeneracji organizmu.

2. Jeśli świąd nie ustępuje, warto skonsultować się z hepatologiem lub ponownie z dermatologiem – czasem świąd może mieć podłoże alergiczne, hormonalne lub neurologiczne.

3. W razie dalszych wątpliwości można rozszerzyć diagnostykę o USG jamy brzusznej i dodatkowe badania wątroby.

Reasumując: umiarkowanie podwyższone AFP może utrzymywać się po ciąży i często nie jest to powód do niepokoju, ale warto monitorować jego poziom i obserwować objawy.



Z poważaniem,

Położna

Martyna Dudzińska

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty