Przyczyna wysokiego poziomu AFP

Witam, Przypadkowo zrobiłem badania markerów nowotworowych i AFP wyszedł 11.9 IU/ml. Trzykrotne padania USG wątroby nic nie wykazały. urolog stwierdził, że wszystko jest w porządku. Lekarz rodzinny skierował mnie do szpitala na badanie TK, jednak w szpitalu zrobiono mi następne USG wątroby i stwierdzono, że jest ok, i że nie trzeba wykonywać TK. Czy w związku z powyższym mogę być spokojny? jaka jest przyczyna tak wysokiego AFP?

Rafał Stando

AFP jest głównym białkiem surowicy produkowanym w czasie życia płodowego przez pęcherzyk żółtkowy i wątrobę. W życiu dorosłym jego wzrost występuje często w guzach wątroby (również łagodnych), chorobach dróg żółciowych, ciąży oraz nowotworach pochodzenia germinalnego (części z nich). Opisywane są również przypadki przetrwałego, podwyższonego poziomu alfa-fetoproteiny u dorosłych osób, pomimo całkowitego braku wyżej opisywanych patologii. Wobec niewykrycia ich w dodatkowych badaniach, które zostały wykonane, należy przypuszczać, że może w pana przypadku mamy do czynienia z taką sytuacją. Jednocześnie nasuwa się kilka dodatkowych pytań - w jakim celu zostały wykonane oznaczenia markerów? Jakie inne markery pan badał i jakie są ich poziomy (np. bHCG, LDH)? Najlepiej na stawiane pytania odpowie lekarz, który będzie miał wgląd do pełnej dokumentacji medycznej. Ponadto należy zdać sobie sprawę, że jest to wynik bardzo nieznacznie przekraczający normę, która stanowi pewien zakres wartości uzyskiwanych u zdrowych osób. Dlatego nie jest powiedziane, że osoba, która ma poziom AFP taki, jak u pana, nie może być w pełni zdrowa. Należy jednak zachować czujność w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Pozdrawiam!

Odpowiadałem już! Wynik jest w górnej granicy normy! Dlaczego robił Pan badanie akurat AFP?! Proszę być pod stałą opieką onkologa!!! zż