Czy poziom AFP jest zbyt niski?

Witam odebrałam wyniki AFP 16 tyg ciąży i nie mam pojęcia co one oznaczaja: Wynik Afp 18,3 NG/ml zakres referacyjny nie dotyczy kobiet w ciąży . Mom dla 16 tyg ciąży 36,3. Czy mam zbyt niski afp? Czy grozi coś mojemu dziecku? Proszę o odpowiedź bo strasznie się martwię.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

AFP, czyli alfa-fetoproteina, badana jest w ciąży między 16. a 18. tygodniem i jej poziom powinien oscylować w granicach 28-120 ng/ml. W Pani przypadku poziom ten jest nieco zbyt niski. Z normami zapozna się Pani poprzez nasz artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/bialko-plodowe-alfa-afp.

Zarówno wyniki AFP, jak i wyniki badań prenatalnych powinna Pani skonsultować z ginekologiem prowadzącym ciążę. Bez wiedzy, w jakim kierunku i z jakiego powodu były wykonywane (a także kiedy), nie sposób ocenić ich prawidłowości.

Proszę zapoznać się z tym artykułem, znajdzie w nim Pani więcej informacji na temat badań genetycznych w ciąży: https://portal.abczdrowie.pl/badania-genetyczne-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.