Co robić z tymi próbami wątrobowymi w ciąży?

Dzień Dobry jestem w 33 tyg ciąży wyszły mi ziit za wysokie proby wątrobowe chciałam się dowiedzieć czy warto skonsultować się z hepatologiem który zajmuje się nieprawidłowymi wynikami wątrobowymi.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

wyniki badań proszę pokazać w pierwszej kolejności ginekologowi, który prowadzi Pani ciążę. Oczywiście konsultacja z lekarzami innych specjalizacji będzie pomocna, ale w Pani sytuacji lekarz ginekolog będzie kompetentny do monitorowania Pani stanu zdrowia.

Przede wszystkim należy przeprowadzić dalszą diagnostykę, mającą na celu wyeliminowanie lub potwierdzenie tego, czy cierpi Pani na cholestazę w ciąży. W czasie tej choroby enzymy wątrobowe nie potrafią nadążać z prawidłowym rozkładem hormonów, przez co w wątrobie powstaje zastój i wzrasta stężenie kwasów żółciowych. Lekarz stwierdzi, czy w badaniach laboratoryjnych krwi stwierdza się podwyższone stężenia kwasów żółciowych, bilirubiny oraz wzrost aktywności enzymów wątrobowych (ALT, AST) i fosfatazy alkalicznej (ALP). Dodatkowo dokuczliwym objawem choroby jest świąd skóry.

W tych artykułach znajdzie Pani pomoce informacje na temat tej choroby:

https://portal.abczdrowie.pl/cholestaza-ciazowa-przyczyny-objawy-badania-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/cholestaza-objawy-i-leczenie

Warto wiedzieć, że być może konieczne będzie zastosowanie w cholestazie diety wątrobowej o ograniczonej zawartości tłuszczu, a także stałe monitorowanie stanu zdrowia dziecka. Zmiana w wynikach może prowadzić do wcześniejszego wywołania porodu. Na szczęście cholestaza ciążowa mija po porodzie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dzień dobry, myślę że wstępnie warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę lub lekarzem pierwszego kontaktu (internista / rodzinny). Trzeba rozważyć kilka spraw, m.in. - jak duże jest przekroczenie normy; czy były sytuacje, które mogły doprowadzić do takiego wyniku (np. przyjmowanie antybiotyku, przebyta infekcja); czy jest po pierwszy nieprawidłowy wynik, czy kolejny; czy są odchylenia w innych badaniach lub objawy chorobowe; czy ma Pani znaną już chorobę wątroby. W pierwszej kolejności zawsze warto po prostu powtórzyć wynik - często wzrost prób wątrobowych jest krótkotrwały. Jeśli nieprawidłowe wyniki utrzymują się w kolejnych badaniach, należy rozważyć konsultację specjalistyczną z hepatologiem.