Co oznacza poziom ALT w 31 tygodniu ciąży?

Witam Jestem w 31 tygodniu ciąży, mieszkam w UK. Ze względu na swędzenie stóp i dłoni wykonałam badania z krwi w kierunku cholestazy ciążowej. Otrzymałam wyniki, za dwa dni powtórne ale nie jest dobrze i bardzo się stresuje. ALT 172, Gamma GT 7, Bilirubin 6, ALK Phos 98, kwas żółciowy 20. Bardzo proszę o informację czy mam powody do dużego niepokoju i co jeszcze mogę zrobić.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój i obawy związane z prawidłowym przebiegiem ciąży i zdrowiem swoim oraz nienarodzonego jeszcze dziecka. Bardzo dobrze, że wykonała Pani podstawowe badania diagnostyczne, aby wykluczyć lub potwierdzić przypadłość, jaką jest cholestaza ciążowa.

Biorąc pod uwagę Pani objawy, jak i przedstawione wyniki badań prób wątrobowych, można by wywnioskować, że istnieje pewne prawdopodobieństwo wystąpienia cholestazy ciążowej.

Bardzo istotnym jest, że będzie Pani powtarzać badania krwi, aby skontrolować, czy dane parametry uległy zmianie.

Wspomniane schorzenie może wystąpić głównie pod koniec ciąży, jednakże zdarza się jej pojawienie we wcześniejszym okresie. Charakteryzuje się uporczywym świądem skóry, głównie w porze wieczornej i nocnej, obejmując przede wszystkim partie dłoni, stóp, szyi i brzucha. Bardzo często towarzyszy temu zażółcenie skóry.

W czasie cholestazy ciążowej dochodzi do zwiększenia stężenia kwasów żółciowych w surowicy krwi. Dzieje się tak na skutek podatności komórek wątroby na działanie hormonów płciowych.

Przypadłość ta wymaga leczenia, gdyż może stanowić zagrożenie dla płodu. Dochodzi również do zmniejszonej krzepliwości krwi i istnieje ryzyko krwotoków.

Zalecamy Pani konsultację ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. Prawdopodobnie otrzyma Pani właściwe leczenie, a w razie konieczności niezbędna może okazać się hospitalizacja.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia oraz szczęśliwego rozwiązania.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/cholestaza-ciazowa-przyczyny-objawy-badania-leczenie

https://zdrowie.parenting.pl/cholestaza-ciazowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.