Dlaczego mam ten świąd skóry w czasie ciąży?

Witam. Jestem w 16 tygodniu ciąży i od paru dni mam uporczywy świąd skory. Zrobiłam badania aspat, alat które wyszły w normie. Wykonałam dodatkowo kwasy zolciowe ktore wyszły poniżej normy (<1,0). Czy to coś niebezpiecznego? Powinnam se zgłosić do jakiegoś lekarza?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

cholestaza pojawia się zazwyczaj w III trymestrze ciąży i objawia się silnym świądem ciała, nasilającym się wieczorami i nocą przy jednoczesnym braku innych dolegliwości. Ponieważ jednak próby wątrobowe wykluczyły cholestazę w Pani przypadku, to prawdopodobnie nie ma powodu do obaw. W rzeczywistości cholestaza to rzadka przypadłość – dotyka zaledwie 2% ciężarnych. Jeśli jest Pani zainteresowana, to zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/cholestaza-ciazowa-przyczyny-objawy-badania-leczenie.

Również kwasy żółciowe nie budzą wątpliwości. Zgodnie z normami dla ciąży poziom kwasów żółciowych między posiłkami nie powinien przekraczać 0,8 µmol/l, a między posiłkami poniżej 2 µmol/l. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kwasy-zolciowe.

Nasilony świąd ciała może występować także w zdrowej, niepowikłanej ciąży – mają wpływ na to nie tylko dodatkowe kilogramy, które powodują nadmierne rozciąganie skóry (zwłaszcza w III trymestrze), ale także hormony (w tym relaksyna). Niemniej, jeżeli dolegliwości będą się nasilać, warto skonsultować się z ginekologiem.

Odsyłam do materiału: https://parenting.pl/swedzenie-skory-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.