Dlaczego mam te zaczerwienienia skóry?

Dzień dobry. Mam pewien problem z nieznaną dla mnie przyczyną pojawiających się zaczerwienień na skórze (najczęściej gdy mój organizm odczuwa ciepłą temperaturę bądź w trakcie wysiłku), które wywołują u mnie świąd. To uczucie świądu pojawia w różnych częściach ciała (na głowie, czole, rękach, plecach) i znika, gdy nie dochodzi do wyżej wymienionych warunków, ale pojawia się ponownie, jeżeli ponownie są one spełnione. Czy jest jakieś przypuszczenie co może być przyczyną tego zjawiska? Dodam jeszcze tylko, że występuje ono już od całkiem dłuższego czasu (kwestia miesięcy, być może nawet już roku).

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety może być co najmniej kilka przyczyn takich dolegliwości. Jedną z nich są choroby wątroby, w tym cholestaza. Cholestaza, czyli zastój żółci, prowadzi do zalegania w drogach żółciowych i wątrobie kwasów żółciowych, a objawami jest świąd czy zażółknięcie skóry. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/cholestaza-objawy-i-leczenie. Zachęcam także do zapoznania się z tym artykułem, może będzie dla Pana wskazówką: https://portal.abczdrowie.pl/pierwotna-marskosc-zolciowa-watroby-przyczyny-objawy-diagnostyka-sposoby-leczenia.

Ponieważ jednak Pańskie dolegliwości mają ścisły związek z temperaturą, warto skonsultować objawy nie tylko z internistą z przychodni POZ w celu wykonania badań (w tym ASPAT i ALAT), ale także dermatologiem oraz alergologiem, zwłaszcza w momencie nasilenia dolegliwości. Tutaj odpowiedź eksperta na podobne pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/swedzenie-skory-po-rozgrzaniu-organizmu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.