Dlaczego mam ten świąd skóry w ciąży?

Witam, jestem w 38 tc i od jakiegoś czasu odczuwam swędzenie skory w różnych miejscach ciała; łokcie, uda, łydki, stopy dłonie ręce brzuch, plecy itp. Nie mam Żadnych innych objawów. Czy może być to cholestaza ciężarnych?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

statystycznie aż 1/4 ciężarnych odczuwa swędzenie skóry – zwłaszcza w III trymestrze. Często podyktowane jest to zmianami hormonalnymi w organizmie, a także rozciąganiem się skóry. Niemniej oczywiście nie należy bagatelizować świądu skóry, ponieważ u kilku procent ciężarnych faktycznie rozpoznawana jest cholestaza i stanowi ona wskazanie do rozwiązania ciąży już po 37. tygodniu ciąży.

U Pani trudno jednoznacznie ocenić przyczynę swędzenia, bo wspomina Pani o świądzie newralgicznych miejsc, w których właśnie skóra jest najbardziej napięta i narażona na nadmierne rozciąganie (uda, brzuch). Dodatkowo wspomina Pani o świądzie stóp i dłoni – w cholestazie ciężarnych to właśnie podeszwy i wnętrze dłoni swędzą, a to uczucie nasila się zwłaszcza wieczorem i nocami. Więcej informacji o chorobie w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/cholestaza-ciazowa-przyczyny-objawy-badania-leczenie.

Wewnątrzwątrobowy zastój żółci, czyli właśnie cholestaza, powoduje podwyższenie stężenia kwasów żółciowych i w podejrzeniu tej choroby właśnie od badań kwasów trzeba rozpocząć diagnostykę. W następnej kolejności, wskutek choroby, występują podwyższone wartości ALT i AST (stąd ciężarną kieruje się na tzw. próby wątrobowe), bilirubiny i fosfotazy alkalicznej. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/transaminazy.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że w ciąży na porządku dziennym są również różnego rodzaju problemy dermatologiczne, przebiegające często ze świądem skóry. Niemniej sugeruję niezwłoczny kontakt z ginekologiem prowadzącym ciążę.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://parenting.pl/swedzenie-skory-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.