Dlaczego mam ten świąd skóry w ciąży?
Witam, jestem w 38 tc i od jakiegoś czasu odczuwam swędzenie skory w różnych miejscach ciała; łokcie, uda, łydki, stopy dłonie ręce brzuch, plecy itp. Nie mam Żadnych innych objawów. Czy może być to cholestaza ciężarnych?

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
statystycznie aż 1/4 ciężarnych odczuwa swędzenie skóry – zwłaszcza w III trymestrze. Często podyktowane jest to zmianami hormonalnymi w organizmie, a także rozciąganiem się skóry. Niemniej oczywiście nie należy bagatelizować świądu skóry, ponieważ u kilku procent ciężarnych faktycznie rozpoznawana jest cholestaza i stanowi ona wskazanie do rozwiązania ciąży już po 37. tygodniu ciąży.
U Pani trudno jednoznacznie ocenić przyczynę swędzenia, bo wspomina Pani o świądzie newralgicznych miejsc, w których właśnie skóra jest najbardziej napięta i narażona na nadmierne rozciąganie (uda, brzuch). Dodatkowo wspomina Pani o świądzie stóp i dłoni – w cholestazie ciężarnych to właśnie podeszwy i wnętrze dłoni swędzą, a to uczucie nasila się zwłaszcza wieczorem i nocami. Więcej informacji o chorobie w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/cholestaza-ciazowa-przyczyny-objawy-badania-leczenie.
Wewnątrzwątrobowy zastój żółci, czyli właśnie cholestaza, powoduje podwyższenie stężenia kwasów żółciowych i w podejrzeniu tej choroby właśnie od badań kwasów trzeba rozpocząć diagnostykę. W następnej kolejności, wskutek choroby, występują podwyższone wartości ALT i AST (stąd ciężarną kieruje się na tzw. próby wątrobowe), bilirubiny i fosfotazy alkalicznej. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/transaminazy.
Warto wspomnieć w tym miejscu, że w ciąży na porządku dziennym są również różnego rodzaju problemy dermatologiczne, przebiegające często ze świądem skóry. Niemniej sugeruję niezwłoczny kontakt z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://parenting.pl/swedzenie-skory-w-ciazy.