Objawy cholestazy i jej wpływ na ciążę

Witam. Jestem aktualnie w 35 tyg ciazy i od jakiegos tyg odczuwam straszne swedzenie skory szczegolnie na brzuchu w zgieciach rąk ale rowniez na nigach i posladkach. Dzis bylam na wizycie kontrolnej u ginekologa i dal mi skierownie na badana krwi pod katem cholestazy. I moje pytanie brzmi na czym ta choroba polega, jakie sa jej objawy i czy stanowi jakies zagrozenie dla dziecka ?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie. Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (WWC) to choroba wątroby, występująca jedynie u kobiet w ciąży. Objawiające się nieznośnym świądem ciała schorzenie jest nie tylko uciążliwe dla przyszłej mamy, ale też groźne dla dziecka. Dlatego chore ciężarne wymagają stałej hospitalizacji – bo cholestaza może zakończyć się przedwczesnym porodem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Jak leczyć cholestazę w ciąży?

Witam! Jestem w 36 tygodniu ciąży. Od pewnego czasu okresowo nasila się świąd ciała - dotyczy głównie stóp, dłoni, brzucha. Obawiając się cholestazy wykonuję co pewien czas próby wątrobowe: ALT i AST, bilirubina są w normie, podwyższona jest fosfataza zasadowa - 112 U/l. Ostatnio świąd był tak uporczywy, że wykonałam badanie na poziom kwasów żółciowych. Lekarz ginekolog mi nie zlecił tego badania bo uznał, że transaminazy wystarczą i skierował do dermatologa... Badanie na kwasy żółciowe wykonane tydzień temu wskazuje na podwyższenie - norma na wynikach jest do 6,8 mikromol/l. U mnie jest 7,4 mikromol/l. Powiedziałam lekarzowi, że nadal mnie czasami mocno swędzi ciało, pokazałam wyniki... Ginekolog twierdzi, że trzeba kontrolować ALT, AST a kwasy są nieznacznie podwyższone, więc to nic poważnego. Proszę o odpowiedź czy rzeczywiście mam się tym nie przejmować, spokojnie kontrolować te transaminazy tylko, boję się o dziecko. :( Marta KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu Ginekologia Ciąża Dolegliwości w ciąży Dzieci palących matek Dzieci palących matek 00:14 / 02:40 LQ Lek. Tomasz Stawski Lek. Tomasz Stawski Chirurg, Jaworzno 84 poziom zaufania Proszę się nie niepokoić. Na pewno świąd skóry nie jest związany z uszkodzeniem wątroby i zwiększonym poziomem kwasów żółciowych we krwi. Parametry aktywności enzymów wątrobowych ALT i AST są w normie co świadczy o braku cech uszkodzenia wątroby, a podwyższenie poziomu kwasów żółciowych we krwi jest znikome (w granicach błędu pomiarowego laboratoryjnego czyli około 10%). Nie widzę podstaw do zdenerwowania. Sam świąd może mieć podłoże psychogenne (zdenerwowanie sytuacją życiową w jakiej Pani zaistniała: ciążą, dziecko). Można rzeczywiście jeszcze ewentualnie w tej sprawie skonsultować się z dermatologiem. Świąd taki nie ma wpływu na rozwój dziecka. Proszę kontrolować spokojnie transaminazy. Moje PYTANIE: Dlaczego Pan Doktor chirurg zajmuje się poradnictwem w specjalności na której Pan Doktor ewidentnie się nie zna? W cholestazie ciążowej najważniejsze są wyniki kwasów żółciowych! Transaminazy bardzo często są w normie w tej jednostce chorobowej.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy cholestaza w ciąży jest bardzo niebezpieczna?

Witam! Aktualnie jestem w 37. tygodniu ciąży. Przez przypadek została u mnie diagnozowana cholestaza ciążowa. Przez przypadek, ponieważ jestem alergikiem i mając wysypkę na tle alergicznym moja pani ginekolog zleciła mi zrobienie prób wątrobowych. Wysypka oraz swędzenie zniknęło po zastosowaniu kremu. Próby wątrobowe (ALAT, ASPAT, Bilirubina) okazały się nieznacznie podwyższone.

Po dwóch tygodniach stosowania S*** oraz diety wątrobowej powtórzyłam próby i wówczas wartości były już znacznie podwyższone: ALAT 161, ASPAT 81, Fosfataza 185. Zostałam skierowana do szpitala. Przez cały czas NIE towarzyszyły mi żadne swędzenia. W szpitalu brałam U***, wit C i miałam dietę wątrobową + dietę cukrzycową (ponieważ mam również zdiagnozowaną cukrzycę ciążowa). Cukrzyca już się wyrównała.

Po tygodniu leczenia szpitalnego wartości prób znacznie spadły, po kolejnym tygodniu wartości były już tak niskie (ALAT 34, ASPAT 24, Fosfataza 204), że zostałam wypisana ze szpitala i skierowana do poradni chorób wątroby w celu wyrównania fosfatazy. Tam również zrobiono mi badanie krwi i po 4 dniach fosfataza wzrosła do 270.

Co może być przyczyną ciągłego wzrostu tej wartości?! Jak można obniżyć tą wartość?! Czy fosfataza jest bardzo szkodliwa dla mnie albo dla dziecka?! Czekam jeszcze na wyniki w kierunku żółtaczki. Co mam teraz zrobić? Martwię się wysoką fosfatazą.

Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Cholestaza ciężarnych jest niebezpieczna szczegółnie dla dziecka, mniej dla matki. Dobrze, by Pani udział w leczeniu obejmował: przestrzeganie zaleceń lekarskich, stosowanie diety (wątrowowej, cukrzycowej), systematyczne przyjmowanie leków, pomiar ciśnienia tętniczego oraz obserwację, czy nie narastają u Pani obrzęki i aktywnośc ruchowa dziecka jest prawidłowa.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty