Objawy cholestazy i jej wpływ na ciążę

Witam. Jestem aktualnie w 35 tyg ciazy i od jakiegos tyg odczuwam straszne swedzenie skory szczegolnie na brzuchu w zgieciach rąk ale rowniez na nigach i posladkach. Dzis bylam na wizycie kontrolnej u ginekologa i dal mi skierownie na badana krwi pod katem cholestazy. I moje pytanie brzmi na czym ta choroba polega, jakie sa jej objawy i czy stanowi jakies zagrozenie dla dziecka ?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych (WWC) to choroba wątroby, występująca jedynie u kobiet w ciąży. Objawiające się nieznośnym świądem ciała schorzenie jest nie tylko uciążliwe dla przyszłej mamy, ale też groźne dla dziecka. Dlatego chore ciężarne wymagają stałej hospitalizacji – bo cholestaza może zakończyć się przedwczesnym porodem.