Cholestaza ciężarnych

Witam, jestem obecnie w 39 tygodniu ciąży i wykryto u mnie w 37 tygodniu ciąży cholestazę ciążową. Dostałam lek stosowany w cholestazie, zjadłam 43 tabletki, ale mam wielkie obawy, co do jego stosowania, ponieważ poczytałam trochę o nim i dowiedziono, że badania na zwierzętach wykazały uszkodzenia płodu. Teraz bardzo martwię się, czy może coś się stać dziecku? A i czy można jeść witaminę K - czy ma ona jakiś pozytywny wpływ, czy nie szkodzi dziecku? Mój ginekologodesłał mnie na patologię ciąży, a tam właśnie przebywałam tydzień czasu i dostałam ten lek, tylko że w dalszym ciągu wszystko mnie swędzi i jeszcze to zagrożenie dla dziecka... Nie chcę iść już do szpitala, ponieważ przypiszą mi to samo i odeślą do domu. Jakie badania powinnam zrobić i najlepiej co ile dni je powtarzać, żeby się skontrolować samej, i w razie jakich wyników udać się do szpitala? Bardzo proszę o odpowiedź i dziękuję z góry.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Cholestaza w ciąży spowodowana jest zastojem żółci, co powoduje m.in. wzrost enzymów wątrobowych, bilirubiny, a także dolegliwości w postaci świądu skóry i zażółcenia powłok brzusznych. Jeżeli chodzi o konsekwencje dla rozwijającego się płodu, cholestaza powoduje przyspieszenie starzenia się łożyska, a więc należy szczególnie monitorować stan dziecka i wydolność łożyska.

W leczeniu, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży, stosuje się kwas urosdezoksycholowy. Lek ten jest przeciwskazany w pierwszym trymestrze ciąży ze względu na ryzyko wad wrodzonych (I trymestr jest okresem tworzenia się organów u dziecka), natomiast może być stosowany w późniejszej fazie ciąży. Istotna jest także odpowiednia dieta - należy unikać dań mogących obciążyć wątrobę, a więc zawierających zbyt wiele tłuszczów (smażonych i surowych). Niedozwolone są napoje gazowane, zawierające cukier oraz słodycze. Zaleca się natomiast picie kompotów oraz spożywanie dań gotowanych i pieczonych, owoców i warzyw.

Przyjmowanie witaminy K jest wskazane ze względu na gorsze funkcjonowanie wątroby i ryzyko krwawienia, nie zaszkodzi dziecku.
Należy pamiętać, że cholestaza ciężarnych ustępuje po porodzie, natomiast jest przeciwskazaniem do stosowania doustnych środkow antykoncepcyjnych.

Powinna Pani przede wszystkim pamiętać o diecie i skontaktować się z ginekologiem w razie jakichkolwiek objawów. Jest już Pani blisko rozwiązania, więc wszystko powinno dobrze się skończyć.

Pozdrawiam serdecznie