Czy świąd pozostały po wysypce może negatywnie wpłynąć na ciążę?

Jestem w 21 tygodniu ciąży. Półtora tygodnia temu pojawiła się u mnie bardzo swędząca wysypka w formie małych pęcherzyków najpierw na palcach stóp (po zewnętrznej stronie), następnie przeszło na całe stopy (ale nadal tylko zewnętrzną część) i dłonie (również tylko palce i zewnętrzna część dłoni). Dermatolog zdjagnozował to jako egzemę kontaktową. Stosowałam krem Advantan przez kilka dni i wysypka zeszła, ale świąd nadal występuje (teraz również na wewnętrznej stronie dłoni i stóp, ale nie jest bardzo uciążliwy). Przeczytałam, że świądem może objawiać się cholestaza ciążowa, jednak mam wątpliwości, czy świąd nie jest po prostu pozostałością po tamtej wysypce. Mam zamiar wykonać badania ASPAT, ALAT, bilirubinę itp. jednakże obecnie jestem na 2 tygodniowym urlopie. Czy czekanie do powrotu i dopiero wówczas wykonanie badań i ewentualne rozpoczęcie leczenia może wpłynąć negatywnie na ciążę? I czy w ogóle powinnam się obawiać, że może to być cholestaza?

Lek. Michał Lenard

Nie można wykluczyć cholestazy ciężarnych bez wykonania odpowiednich badań, dlatego warto je wykonać w miarę możliwości jak najszybciej. Sam świąd skóry nie będzie negatywnie wpływał na ciążę. Pozdrawiam!