Podwyższone GGTP a choroby

Witam. Miałam robione próby wątrobowe i mam bardzo podwyższone GGTP. ALAT - 46,0U/L, ASPAT - 28,0 U/L, GGTP  -294 mg/dl. Proszę o wyjaśnienie - Dlaczego wynik mam tak bardzo podwyższone GGTP? Jakie to może mieć znaczenie dla zdrowia? Co powinnam teraz zrobić? Czy warto wykonać jeszcze inne, dodatkowe badania, które potwierdziłyby ewentualne schorzenie? Jeżeli tak to jakie badania powinno się wykonać w pierwszej kolejności? Czym może być w ogóle wywołane tak podwyższone GGTP? Będę wdzięczna za szczegółowe informacje i odpowiedzi na pytania. Dużo szukałam informacji, ale żadne z nich nie są zbyt precyzyjne. Znalazłam też informacje, że na podwyższone GGTP powinna być stosowana odpowiednia dieta - czy to prawda? I jeśli tak to czy istnieje szansa na uzyskanie jakichś wskazówek w sprawie takiej diety? Dziękuję. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

GGTP rośnie w takich stanach jak cholestaza (zatrzymanie żółci przed wypływaniem naturalną drogą do układu pokarmowego), alkoholowe uszkodzenie wątroby, nowotwory, inne uszkodzenia wątroby.
Najczęstsza jest cholestaza, która może być wywołana przez kamicę pęcherzyka/przewodów żółciowych lub inne choroby prowadzące do zwężenia przewodów żółciowych zewnątrzwątrobowych.
Na pewno konieczna jest dalsza diagnostyka - poczynając od USG jamy brzusznej.

Przemysław Zarzeczny

ү-glutamylotransferaza (GGTP) katalizuje przenoszenie reszty ү-glutamylowej, np. z glu-tationu lub glutaminy do aminokwasów lub oligopeptydów. Jest enzymem błonowym obecnym w komórkach bliższych kanalików nerkowych, hepatocytach, komórkach na-błonka dróg żółciowych, trzustce oraz jelicie. GGTP obecna w surowicy pochodzi głównie z wątroby.
Wartości prawidłowe:
a. kobiety < 35 IU/l,
b. mężczyźni < 40 IU/l.
Przyczyna zwiększonej aktywności GGTP może być:
1. cholestaza
2. uszkodzenie hepatocytów o różnej etiologii
3. nadużywanie alkoholu
4. choroby z naciekaniem miąższu wątroby

Podstawowe zastosowania oznaczania GGTP obejmują diagnostykę:
1. cholestazy – GGTP wykrywa cholestazę z większą czułością niż fosfataza alkaliczna; jej aktywność rośnie wcześniej i utrzymuje się dłużej
2. alkoholowej choroby wątroby – aktywność GGTP wzrasta bardziej niż aktywność amino-transferaz (GGTP/AspAT >6); dużą aktywnośc GGTP i AspAT obserwuje się już w począt-kowym okresie choroby
3. nowotworów wątroby – GGTP może być jedynym enzymem o zwiększonej aktywności lub też jej aktywność rośnie w stopniu większym niż innych enzymów

Proszę z otrzymanymi wynikami udać się na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Aby prawidłowo odpowiedzieć na Pani pytania i właściwie zinterpretować wynik, niezbędne jest zebranie pełnego wywiadu medycznego. Na tej podstawie (znając Pani choroby oraz przyjmowane leki) będzie można postawić przypuszczalną diagnozę oraz w zależności od potrzeb, poszerzyć diagnostykę.