Wyniki prób wątrobowych u 60-latki bez pęcherzyka żółciowego

Proszę o pomoc w interpretacji wyników. Kobieta lat 60 , bez woreczka żółciowego. Od 2 lat w leczeniu hormonalnym po raku piersi. Wynik prób wątrobowych: AST: 24 U/l, ALT 28 U/l, Birbulina całkowita 8,10 umol/l, Fosfataza zasadowa 70 U/l, GGTP 89 U/l . Martwi mnie wynik GGTP (norma 0-40) czy oznacza on coś poważnego? Nie mam żadnych dolegliwości bólowych.

Lek. Tomasz Budlewski

Podwyższone GGTP może świadczyć o np cholestazie, alkoholowym uszkodzeniu wątroby, uszkodzeniem hepatocytów o innej etiologii i wielu innych. Bez poznania wywiadu medycznego, badania pacjenta ciężko jest coś więcej powiedzieć. Proponuję udać się do lekarza rodzinnego.