Nieprawidłowy wynik GGTP

Witam,w lutym wynik ggtp wyniósł 200.Przeszłam szczególową diagnostykę.Usg,TK, jamy brzusznej,kolonoskopię,gastroskopię,badanie piersi,ginekolog, wszystkie markery nowotworowe,AFP,pełną morfologię.w wątrobie wykryto 2 naczyniaki wielkosci mniej niż 2cm.podobno nie powodują wzrostu ggtp.Alkohol piję okazjonalnie w minimalnych ilościach do posiłków.Stosunkowo czesto zazywam leki przeciwbólowe-bóle głowy po urazie kręgosłupa szyjnego.c może być przyczyną tak wybiórczo nieprawidłowego wyniku ggtp

Przyczyną zwiększonego poziomu tego enzymu może być:
- cholestaza (zastój żółci),
- uszkodzenie hepatocytów z różnych przyczyn,
- nadużywanie alkoholu,
- choroby z naciekaniem miąższu wątroby,
- stosowanie niektórych leków.
By ocenić, która z przyczyn jest adekwatna dla danego pacjenta, należy zestawić wartość GGTP ze stanem klinicznym pacjenta, w tym jego objawami, oraz z wartościami innych badań.