Podwyższony poziom AFP a możliwe choroby

Bardzo proszę o odpowiedz czy podwyższony poziom AFP=7,90(norma lab.do 5,80 iu/ml)jest już powodem do niepokoju?Leczę się w poradni gastr.od 3 lat (niewyjaśnione bóle w prawym podżebrzu promieniujące do nerki?na tej samej wysokości)i właśnie odebrałam wyniki markerów (CA-19,9=20,28,norma do 27). Będę wdzięczna za odpowiedz.

Renata GrzechociĹska

Markery nowotworowe są niespecyficzne to znaczy czasem może być tak, że niski poziom markera wcale nie wyklucza nowotworu a wysoki go nie potwierdza. AFP jest podwyższony i należy poszukiwać przyczyny takiego stanu. Proponuję udać się z wynikami do lekarza prowadzącego.