Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 9 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego poziom CA 125 jest podwyższony?

Dzień dobry Czy jeśli mam podejrzenia o zaburzenia hormonalne ze strony jajników to wynik Ca125 może mieć na to wpływ? Mam robiony co miesiąc i jest on podwyższony - 79.1 oraz po miesiącu 81 Czy wynik Ca125 zatem może być podwyższony w zaburzeniach hormonalnych?
KOBIETA, 18 LAT 8 miesięcy temu

Problemy hormonalne kobiet

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

choć antygen nowotworowy CA-125 jest stosowany w wykrywaniu przede wszystkim raka jajnika, raka piersi czy gruczolakoraka płuc itd., to podwyższony poziom tej glikoproteiny może występować także w chorobach, które nie są nowotworemendometrioza, cukrzyca, marskość wątroby i wiele innych.

Ponadto menstruacja czy okres ciąży oraz połóg mogą powodować wzrostu poziomu markera CA-125, zatem odpowiadając na Pani pytanie – wahania hormonalne mogą wpływać, niekiedy nawet znacząco, na poziom glikoroteiny. Według norm nie powinien przekraczać 35-65 U/l (w zależności od stanu hormonalnego). Odsyłam do naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ca-125-antygen-nowotworowy-charakterystyka-normy.

Ponieważ nie wspomina Pani z jakiego powodu zostało wykonane to badanie, trudno stawiać hipotezę o przyczynie wzrostu markera nowotworowego. Niewątpliwie jednak powinna Pani wyniki skonsultować z lekarzem, który skierował Panią na badania. Warto wiedzieć, że rak jajnika stwierdzany jest nie tylko na podstawie poziomu CA-125 – wykorzystuje się je jako badanie pomocnicze po wykonanym USG i badaniu ginekologicznym. Co ciekawe, niekiedy w przypadku nowotworu jajnika poziom CA-125 jest prawidłowy. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ca-125.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy