Podwyższony Ca 125 a nadżerka

Czy nadżerka może powodować podwyższony poziom Ca 125. Mam nadżerkę i wynik wyszedł 43, w ponidziałek idę na wycięcie (koagulację). Dlaczego nie na wypalankę? Czy może mi Pan to wyjaśnić? Z góry dziękuję.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Ca -125 jest niespecyficznym markerem nowotworu złośliwego jajnika. Oznacza to, że jego podwyższony poziom nie jest charakterystyczny tylko dla tego typu zmian. Może być podwyższony przy torbielach łagodnych jajnika (tj. torbiel krwotoczna, torbiel endometrioidalna), przy stanach zapalnych narządów rodnych, w czasie miesiączki, w ciąży itp. Nie podała Pani dlaczego był oznaczany ten marker. Nie jest to rutynowe postępowanie przy "nadżerce". Czy miała Pani wykonywane badanie usg narządu rodnego? Czy stwierdzono coś podejrzanego?

Nie napisała Pani też co to za "nadżerka". Związana jest z nieprawidłowym wynikiem badania cytologicznego? Koagulacja szyjki, lub elektrokoagulacja jest zabiegiem, który potocznie nazywa się właśnie "wypalaniem". Jest to prawidłowe postępowanie w przypadku zmian dysplastycznych niskiego stopnia. Niestety, podała Pani za mało informacji z wywiadu, dlatego nie mogę więcej pomóc.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.