Czy przy braniu tego leku zapobiega się zatorom żylnym?

Przyjmuję lek vicebrol forte, chciałabym uzyskać informację, czy przy braniu tego leku zapobiega się zatorom żylnym

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Vicebrol forte zawiera winpocetynę, która jest substancją usprawniającą metabolizm mózgu i poprawiającą przepływ krwi w mózgu – rozszerzanie naczyń krwionośnych sprzyja profilaktyce zakrzepów żylnych tej okolicy. O udarze zakrzepowo-zatorowym mózgu, jego profilaktyce i leczeniu, traktuje ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/udar-mozgu.

Z kolei zatorom żylnym mogącym pojawić się przy chorobach takich jak: zakrzepica żył głębokich, zatorowość płucna, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca naczyń itd. przeciwdziałają leki przeciwzakrzepowe, czyli antykoagulanty. Jest to duża grupa leków, do której należą między innymi antagoniści witaminy K, leki hamujące aktywność trombiny czy leki przeciwzakrzepowe z kwasem acetylosalicylowym. Tutaj wideo dotyczące leków przeciwzakrzepowych, zachęcam do zapoznania się z nim: https://portal.abczdrowie.pl/leki-przeciwzakrzepowe-wideo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.