Jak leczyć zator pnia mózgu?

Moja sostra ma lat 34, została przewieziona do śpitala dnia 08.07.2010. Lekarze rozpoznali zator pnia mózgu dnia 12.07.2010. Jak można wyleczyć tę chorobę? Bardzo proszę o pomoc.

ponad rok temu

Profilaktyka udaru mózgu

Udar mózgu, inaczej wylew, jest zespołem objawów klinicznych, które wiążą się z nagłym wystąpieniem zaburzenia czynności mózgu. Utrzymuje się on dłużej niż dobę, a u podłoża nie leży inna przyczyna niż naczyniowa. Profilaktyka udaru mózgu w bardzo dużym stopniu pomaga zapobiec jego wystąpieniu.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Niestety zator pnia mózgu, skutkujący udarem niedokrwiennym mózgu, jest bardzo ciężką chorobą. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, a leczenie jest bardzo trudne. W takich przypadkach konieczne jest monitorowanie czynności życiowych i reagowanie w zależności od ich zmian (kontrola ciśnienia tętniczego, czynności serca, oddechu, poziomu cukru elektrolitów, bilansu płynów), odpowiednie nawodnienie chorego, podawanie leków rozrzedzających krew oraz innych w zależności od występujących u pacjenta dodatkowych objawów.
W wybranych przypadkach stosuje się tzw. leczenie trombolityczne udrożniające naczynia, które są zatkane. Jednak jest to leczenie bardzo agresywne i może powodować pogorszenie stanu pacjenta. Dlatego też ma wiele przeciwskazań. Poza tym, można jest stosować jedynie do 3 godzin od występienia objawów. Wielu pacjentów nie kwalifikuje się do takiego leczenia, bo mogłoby to skutkować pogorszeniem ich stanu. Ponadto, w postępowaniu po udarze mózgu ogromną rolę odgrywa rehabilitacja. Niestety udar mózgu jest chorobą w której często nie wszystkie objawy da się wyleczyć całkowicie i część z nich pozostaje do końca życia pacjenta.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty