Co oznacza ognisko hipodensyjne?

Dzień dobry, Czym jest ognisko hipodensyjne w głowie i czy niedrożna tętnica w mózgu to coś poważnego? Da się to leczyć? Czy mam się czego obawiać? Trochę się zaczynam martwić, bo brzmi to bardzo poważnie, ale obawiam się wizyty u lekarza. Obawiam się diagnozy, która może zapaść. Nie mniej, nie chcę czegoś zaniedbać. Jakie badania powinienem jeszcze wykonać? Jakie badania? Czy ognisko hipodencyjne leczy się operacją? Jakie są szanse na przeżycie? A jeżeli duże, to jakie mogą być najgorsze komplikacje takiego zabiegu? Co może oznaczać tętnica niedrożna w mózgu? Bardzo proszę o konkretną i fachową odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Ognisko hipodensyjne w mózgu wskazuje na wystąpienie udaru niedokrwiennego mózgu czyli stanu, który w pierwszych dobach wymaga pobytu na oddziale neurologicznym. Udar taki może powstać np. w przypadku niedrożności tętnicy mózgu. W takiej sytuacji wiele zależy od rozległości i lokalizacji ogniska niedokrwiennego w mózgu, co koreluje z objawami i ciężkością stanu pacjenta.

Nie napisała Pani nic o objawach występujących u pacjenta, więc trudno mi się dokładnie ustounkować, poza tym istotne jest, czy pacjent ma jakieś choroby współistniejące, które wymagają dodatkowego leczenia. W przypadku udaru mózgu konieczne jest monitorowanie czynności życiowych i reagowanie w zależności od ich zmian (w zależności od stanu chorego stała lub okresowa kontrola ciśnienia tętniczego, czynności serca, poziomu cukru elektrolitów, bilansu płynów), odpowiednie nawodnienie chorego, podawanie leków rozrzedzających krew oraz innych w zależności od występujących u pacjenta dodatkowych objawów. W wybranych przypadkach stosuje się tzw. leczenie trombolityczne udrożniające naczynia, które są zatkane. Jednak jest to leczenie bardzo agresywne i może powodować pogorszenie stanu pacjenta. Dlatego też ma wiele przeciwwskazań. Poza tym, można jest stosować jedynie do 3 godzin od wystąpienia objawów udaru niedokrwiennego mózgu. Wielu pacjentów nie kwalifikuje się do takiego leczenia, bo mogłoby to skutkować pogorszeniem ich stanu.

W postępowaniu po przebytym udarze niedokrwiennym mózgu ogromną rolę odgrywa rehabilitacja ruchowa, a jeśli występują zaburzenia mowy - rehabilitacja logopedyczna.