Jak można zachęcić starszą osobę do wizyty u psychiatry?

Jak można zachęcić starszą osobę (84 lata) do wizyty u psychiatry. Demencja - nie poznaje syna, twierdzi, że ma innego syna, w innym domu. Co chwila chce iść do tego domniemanego domu. Myślałem, że zastosuję terapię szokową i wyszedłem z Matką, by pokazała gdzie jest ten dom. Niestety skończyło się na płaczu na środku ulicy. Objawy nasilają się coraz bardziej.

Witam!
Leczeniem tej Pani może się zająć lekarz rodzinny. Niestety w naszym społeczeństwie panuje przekonanie, że kontakt z psychiatrą jest ujmą osobistą i dla całej rodziny, wówczas nie ma sensu udowadnianie swoich racji, te same czynności może wykonać lekarz rodzinny. Wiadomo, że z wiekiem często przychodzi demencja i nie musimy delikwenta wdeptywać w ziemię udowodniając mu otępienie, bądźmy ludźmi, to są często nasi najbliżsi, to że im się noga powinęła nie wzniesie nas na wyżyny.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Witam, warto najpierw wytłumaczyć starszej osobie, że kontakt z psychiatrą nie świadczy o tym, iż jest osobą psychicznie chorą. Korzystanie z pomocy psychiatry jest czymś naturalnym i ludzkim. Poza tym są psychiatrzy, którzy przyjeżdżają na wizyty domowe wówczas takie spotkanie można zorganizować z w domu. Na początku może być to zwykła rozmowa oswajająca starszą osobę z lekarzem psychiatrą. Dzięki temu osoba starsza będzie mogła się przekonać, że psychiatra to zwyczajny człowiek. Pozdrawiam - Krzysztof Pawłuszko