Jak powinno przebiegać leczenie u psychiatry?

Dzień dobry, właśnie jestem po 3 wizycie u psychiatrki (teleporada). Podczas wizyty zapytałam się, czy doktorka podejrzewa u mnie jakieś choroby. Uzyskałam odpowiedź, że: w psychiatrii odchodzi się od terminu „choroba” i wprowadza się „zaburzenie”. I przychodząc do psychiatry chciałam uzyskać pomoc, więc ta doktorka stara się mi pomóc i dobrać leki i jak znajdziemy odpowiednią dawkę i uporamy się z problemami to omówimy to wszystko. Jest to moja pierwsza psychiatrka, która stanęła na mojej drodze i nie wiem, jak powinny te wizyty wyglądać. Dwie osoby z którymi rozmawiałam, powiedziały, że ich lekarze powiedzieli im o zaburzeniach na drugiej/trzeciej wizycie. Czy powyższa sytuacja jest znakiem do tego, że powinnam zmienić lekarkę? Czuję, że moje problemy są bagatelizowane. Czy doktorka nie mówi mi o zaburzeniach celowo, żeby nie sugerować mi zachowań, uczuć? Czy dobrym pomysłem będzie zmiana lekarki i jeśli tak - jak mam to zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Bardzo się cieszę, iż doświadczając problemów natury psychicznej, zdecydowała się Pani sięgnąć po pomoc. To pierwszy etap do polepszenia swojego samopoczucia.

Pierwsza wizyta u psychiatry powinna być dłuższa i bardziej szczegółowa. Zazwyczaj przewiduje się na nią około godziny, chociaż niestety w poradniach finansowanych przez NFZ nie zawsze są ku temu odpowiednie warunki i zdarza się, iż lekarzowi nie udaje się wygospodarować odpowiedniej ilości czasu.

Psychiatra powinien zebrać dokładny wywiad na temat życiorysu pacjenta, chorób przewlekłych, doświadczanych objawów, również psychosomatycznych oraz oczywiście zapytać o powód wizyty. Powinien spytać również o symptomy podstawowych zaburzeń psychicznych. Zazwyczaj pierwsze trzy wizyty są przeznaczone na postawienie diagnozy, od której zależy rodzaj przypisanych leków.

Farmakoterapia jest dosyć skomplikowaną sprawą, ponieważ trudno jest z góry przewidzieć, jak konkretny pacjent zareaguje na dany lek psychiatryczny. Dlatego często dobieranie leczenia trwa jakiś czas. Jeśli zapisany lek nie jest skuteczny, zmienia się go na inny lub ustala inną kombinację leków aż do uzyskania optymalnej poprawy.

Jeśli ma Pani poczucie niedostatecznego wysłuchania, zajęcia się Pani problemami przez lekarza psychiatrę, być może spodziewała się Pani rozmowy w podobnym kształcie, jak z psychoterapeutą. Jest jednak różnica, psychiatra patrzy na problem bardziej z perspektywy medycznej i w podobny sposób prowadzi wywiad.

W leczeniu zaburzeń psychicznych najlepsze wyniki osiąga się łącząc dwie metody pomocy: farmakoterapię oraz psychoterapię. Doradzam, by Pani, oprócz podjęcia leczenia u psychiatry, spróbowała się skonsultować z lekarzem psychoterapeutą i porozmawiała o ewentualnej terapii. Wówczas uzyska Pani pełną pomoc. Obejrzenie w bezpiecznym towarzystwie schematów reagowania, które Panią kierują oraz nauka nowych zachowań może przynieść ogromną ulgę w cierpieniu psychicznym.

Jeśli mimo wszystko nie czuje się Pani dobrze i bezpiecznie w kontakcie z lekarzem, ma Pani prawo do jego zmiany. Ponieważ do lekarza psychiatry nie jest potrzebne skierowanie, wystarczy, że zapisze się Pani na wizytę do innej osoby. Oczywiście, jeśli rozpoczęła już Pani farmakoterapię, należy o tym poinformować lekarza.

Pozdrawiam Panią ciepło i życzę jak najszybszej poprawy samopoczucia.

Zachęcam również do lektury artykułu i odpowiedzi udzielonych wcześniej na naszym portalu na podobny temat:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-wyglada-wizyta-u-psychiatry

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-powinna-wygladac-wizyta-u-psychiatry

https://portal.abczdrowie.pl/psychiatra

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.