Czy nie powinienem przypadkiem zmienić leku?

Dzień dobry mam pytanie brałem przez 3lata asortin 50 rano I pragoboline 75 I wieczorem 150 pragoboline tak przez 3 lata było ok no i przyszła pandemia stres problemy z pracą i zacząłem źle się czuć więc muj doktor kazał zwiększyć dawkę asortinu do 100 mg 50 rano I 50 na wieczór i dotego pragoboline przez pierwsze 3-4tyg było ok i standard problemy z pracą i znowu zacząłem mieć huśtawki więc doktór powiedział że przyzwyczaiłem się do asortinu I przepisał mi escipram 10 kazał mi przez pierwsze 5 dni brac asortin 25 i escipram 5mg i po 5 dniach zażywać escipram już 10 mg I pragoboline jak wcześniej a moje pytanie jest takie bo jak zacząłem brac escipram to jestem śpiący rostrzepany (to znaczy nie moge sie skupic cieszko z mysleniem )i z pamięcią mam problemy niewiem czy to po tabletkach czy muj wymyśł a na pełnej dawce escipram 10mg jestem 5 dzień a mam nerwice lękowa dlugo tak będzie czy muszę zmienić lek dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Na początku chcę Panu podziękować za to, że postanowił Pan napisać. Obecna sytuacja nie wpływa korzystnie na stan psychiczny większości ludzi i może nasilać objawy lękowo-depresyjne. Z pewnością jest Panu bardzo ciężko, ale najważniejsze, że mimo trudności z dobraniem leków, kontynuuje Pan leczenie.

Oczywiście decydujący głos w sprawie przebiegu Pańskiego leczenia ma lekarz psychiatra, gdyż tylko on zna całą Pana sytuację zdrowotną, przyjmowane leki itd. Jeśli chodzi natomiast o złe samopoczucie kilka dni po wprowadzeniu Escipramu, to należy jeszcze się wstrzymać z dalszymi modyfikacjami w leczeniu. Po pierwsze, większość pacjentów doświadcza przykrych objawów na początku terapii danym preparatem, a senność i problemy z koncentracją należą do najczęstszych. Jest to tzw. reakcja paradoksalna, która polega na tym, że początkowo stan chorego może się nawet pogorszyć (z nasileniem stanów lękowo-depresyjnych włącznie). Tego typu symptomy zwykle trwają do ok. 2 tygodni (czasem dłużej) i mijają samoistnie. Po drugie, także każdorazowe zwiększenie dawki może również początkowo pogorszyć samopoczucie. Więcej przydatnych informacji na temat leczenia farmakologicznego zaburzeń psychicznych i ewentualnych problemów w tym zakresie znajdzie Pan w poniższym artykule lekarza psychiatry: https://portal.abczdrowie.pl/niepowodzenia-leczenia-farmakologicznego-depresji.

Pana problemy są już przewlekłe, a pisze Pan jedynie o stosowanej farmakoterapii. Czy korzystał Pan lub myśli o skorzystaniu ze wsparcia psychologicznego, a konkretniej – z psychoterapii? Jeśli jedynym sposobem leczenia Pańskich problemów emocjonalnych była i jest farmakoterapia, to zdecydowanie za mało, aby uzyskać trwałą poprawę samopoczucia i zapobiec nawrotom. Zaburzenia lękowe leczy się głównie poprzez psychoterapię, która – jak dowiedziono w badaniach – w połączeniu z lekami daje najlepsze i trwałe efekty. Zachęcam Pana do tego, ponieważ tylko tak będzie mógł Pan dotrzeć do przyczyn swoich trudności i przepracować je, a także nauczyć się skutecznych sposobów na radzenie sobie ze stresem, którego Pan doświadcza w swoim życiu. Warto także pomyśleć o zmianach w stylu życia, by bardziej sprzyjał regeneracji psychiki i ciała. Więcej na ten temat znajdzie Pan w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://zdrowie.parenting.pl/rozpoznanie-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/psychobiotyki

https://portal.abczdrowie.pl/relaksacja-a-nerwica

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-diete-stosowac-w-nerwicy-lekowej

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę jak najszybszej poprawy samopoczucia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.