Witam serdecznie!
Na początku chcę Panu podziękować za to, że postanowił Pan napisać. Obecna sytuacja nie wpływa korzystnie na stan psychiczny większości ludzi i może nasilać objawy lękowo-depresyjne. Z pewnością jest Panu bardzo ciężko, ale najważniejsze, że mimo trudności z dobraniem leków, kontynuuje Pan leczenie.
Oczywiście decydujący głos w sprawie przebiegu Pańskiego leczenia ma lekarz psychiatra, gdyż tylko on zna całą Pana sytuację zdrowotną, przyjmowane leki itd. Jeśli chodzi natomiast o złe samopoczucie kilka dni po wprowadzeniu Escipramu, to należy jeszcze się wstrzymać z dalszymi modyfikacjami w leczeniu. Po pierwsze, większość pacjentów doświadcza przykrych objawów na początku terapii danym preparatem, a senność i problemy z koncentracją należą do najczęstszych. Jest to tzw. reakcja paradoksalna, która polega na tym, że początkowo stan chorego może się nawet pogorszyć (z nasileniem stanów lękowo-depresyjnych włącznie). Tego typu symptomy zwykle trwają do ok. 2 tygodni (czasem dłużej) i mijają samoistnie. Po drugie, także każdorazowe zwiększenie dawki może również początkowo pogorszyć samopoczucie. Więcej przydatnych informacji na temat leczenia farmakologicznego zaburzeń psychicznych i ewentualnych problemów w tym zakresie znajdzie Pan w poniższym artykule lekarza psychiatry: https://portal.abczdrowie.pl/niepowodzenia-leczenia-farmakologicznego-depresji.
Pana problemy są już przewlekłe, a pisze Pan jedynie o stosowanej farmakoterapii. Czy korzystał Pan lub myśli o skorzystaniu ze wsparcia psychologicznego, a konkretniej – z psychoterapii? Jeśli jedynym sposobem leczenia Pańskich problemów emocjonalnych była i jest farmakoterapia, to zdecydowanie za mało, aby uzyskać trwałą poprawę samopoczucia i zapobiec nawrotom. Zaburzenia lękowe leczy się głównie poprzez psychoterapię, która – jak dowiedziono w badaniach – w połączeniu z lekami daje najlepsze i trwałe efekty. Zachęcam Pana do tego, ponieważ tylko tak będzie mógł Pan dotrzeć do przyczyn swoich trudności i przepracować je, a także nauczyć się skutecznych sposobów na radzenie sobie ze stresem, którego Pan doświadcza w swoim życiu. Warto także pomyśleć o zmianach w stylu życia, by bardziej sprzyjał regeneracji psychiki i ciała. Więcej na ten temat znajdzie Pan w poniższych artykułach:
• https://portal.abczdrowie.pl/nerwica
• https://zdrowie.parenting.pl/rozpoznanie-nerwicy
• https://portal.abczdrowie.pl/psychobiotyki
• https://portal.abczdrowie.pl/relaksacja-a-nerwica
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-diete-stosowac-w-nerwicy-lekowej
Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę jak najszybszej poprawy samopoczucia!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy ten lek mogły zadziałać też w moim przypadku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę zrezygnować z przyjmowania tego leku po tym czasie? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Czy to działanie niepożądane leku? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy przy tej chorobie konieczne jest stosowanie neuroleptyków? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mam objawy odstawienia leku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Kiedy leki na zaburzenia lękowe zaczną działać? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mam dobre połączenie leków na depresję? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co myśleć o tych objawach po antybiotykoterapii? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę wrócić do leku Asortin? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Co mam robić w przypadku takiego stanu po wzięciu leków? – odpowiada Redakcja abcZdrowie