Co myśleć o tych objawach po antybiotykoterapii?

Mam 19lat i od prawie 2lat zmagam się z nerwicą lękową. Ostatnio dostałem rumienia wędrującego i po kilku tygodniach od jego pojawienia, lekarz rodzinny przypisał mi antybiotykoterapie. Dzisiaj mija 5 dzień od skończenia antybiotykoterapii (azycyna) i od tych 5dni mam duże problemy z pamięcią i swędzącą skórą całego ciała. Chciałem się spytać czy to w ogóle możliwe żeby takie objawy się pojawiły zaraz po skończeniu antybiotykoterapii, gdzie przed antybiotykoterapią i w jej trakcie jedyną dolegliwością był rumień i ewentualnie problemy ze snem a poza tym czułem się dobrze. Mam taką zasadę że nie czytam w internecie o objawach chorób itp. ale tym razem wydawało mi się że bolerioza to problemy ze stawami itp dlatego szukałem w tych informacjach jedynie pocieszenia ale natrafiłem na informacje o neuroboreliozie i się zaniepokoiłem. Problemy z pamięcią bardzo możliwe że wynikają jedynie z derealizacji/mgły umysłowej której mogę teraz doświadczać przez nerwice. Co ze swędzeniem ciała to wyczytałem że nawet jeśli jest to przez nerwica to i tak już do końca życia się to ma. jeszcze to wybudzanie się podczas snu od momentu zakażenia dodaje niepokoju ale ta kwestia może być zbiegiem okoliczności. Czy to w ogóle możliwe żeby takie objawy się pojawiły zaraz po skończeniu antybiotykoterapii? Najgorsze jest to że objawy neuroboreliozy są wspólne dla nerwicy, niefortunnie pojawiły się jakoś dzień po zakończeniu antybiotykoterapii i boje się że wpadnę w błędne koło i jeszcze ta informacja że to swędzenie skóry jest na całe życie. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za to pytanie. Domyślam się, że jako osoba zmagająca się z nerwicą doświadcza Pan wielu dolegliwości z pogranicza psychiki i ciała, których prawidłowa diagnoza jest wyzwaniem dla lekarzy.

Rzeczywiście, zaburzenia lękowe, a zwłaszcza tzw. nerwica wegetatywna (somatyczna) może dotykać niemal każdego układu i każdego narządu w organizmie, dając całe mnóstwo rozmaitych i niespecyficznych objawów. Problemy ze sfery poznawczej (koncentracja uwagi, pamięć, myślenie) oraz dolegliwości skórne (np. uporczywe swędzenie) należą do częstych symptomów nerwicy.

Z drugiej strony, Pana problemy psychiczne nie oznaczają, że nie ma innej (somatycznej) przyczyny dolegliwości. Jeśli kłopoty z pamięcią oraz świąd pojawiły się w okresie antybiotykoterapii, mogą być skutkiem ubocznym danego antybiotyku i świadczyć o np. alergii. Sądzę, że powinien Pan zgłosić się do lekarza POZ i powiedzieć o swoich dolegliwościach. Aby wykluczyć lub potwierdzić tło alergiczne, wystarczy zastosować jakiś preparat doustny antyhistaminowy i obserwować, czy świąd ustępuje.

Polecam Panu zrobienie sobie dobrej kuracji probiotykami, gdyż antybiotyk mógł zburzyć delikatną równowagę flory bakteryjnej jelit, co może dawać rozmaite objawy – nawet ze sfery emocjonalnej i mentalnej. Sugeruję także suplementację witaminami D3 i z grupy B oraz magnezem. Warto też wykluczyć anemię oraz niedoczynność tarczycy jako potencjalne przyczyny kłopotów umysłowych (tzw. „brain fog”, czyli mgła umysłowa jest charakterystyczna dla niedoczynności tarczycy).

Wykonanie prostych badań z krwi (morfologia z OB i CRP, poziom żelaza z ferrytyną, TSH i przeciwciała antytarczycowe, poziom witaminy D3) oraz włączenie suplementacji i probiotykoterapii może szybko wiele wyjaśnić, a nawet poprawić Pana codzienne funkcjonowanie. Oczywiście niezbędne jest leczenie nerwicy poprzez psychoterapię, a jeśli to konieczne ze względu na nasilenie objawów – także farmakoterapię.

Zachęcam do pogłębienia wiedzy z tej tematyki, na przykład poprzez lekturę poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/psychoneuroimmunologia

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-psychosomatyczne

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-da-costy

https://portal.abczdrowie.pl/dysbioza-jelitowa

https://portal.abczdrowie.pl/psychobiotyki

https://portal.abczdrowie.pl/mgla-mozgowa-co-ja-powoduje

Pozdrawiam Pana serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.