Co robić z tymi objawami u 29-latka?

Dzień dobry, mam 28 lat i cierpię na szereg dolegliwości takich jak: nadciśnienie 1 stopnia (chociaż ostatnio od kiedy uprawiam więcej sportu, pomimo ze nie leczę, wartości są jak w podwyższonym, prawidłowym), nadpotliwosc (a mówiąc dosadniej turbo nadpotliwosc całego ciała i to jest rzecz która najbardziej mi przeszkadza), nerwowość, wypryski na twarzy, głowie, klatce i plecach, ginekomastia (lub lipomastia, mam to od lat młodzieńczych), częste krwotoki z nosa, przewlekłe zmęczenie, kłopoty ze snem, stany depresyjne, drżenie rąk, podkrążone oczy, kołatanie serca, skurcze mięśni. W ostatnim czasie zaczęły mi siwieć i bardzo wypadać włosy i mam problemy trawienne. Proszę informacje od czego w ogóle ja mam zacząć. Przyznam, ze przez lat ignorowałem większość objawów, ale tez lekarze których odwiedzałem mowili ze taki po prostu moj urok. Chciałbym podjąć ostatnia probe zbadania, czemu mam aż tak wiele tak przykrych objawów. Pozdrawiam,

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Na początku chcę podziękować za nadesłane pytanie. To całkowicie zrozumiałe, że mając tak wiele rozmaitych dolegliwości w młodym wieku, chce Pan znaleźć ich przyczynę. Domyślam się, że musi się Pan czuć sfrustrowany, doświadczając lekceważącego podejścia ze strony lekarzy. Zastanawiam się, czy te wszystkie dolegliwości pojawiały się stopniowo, czy też wydarzyło się coś, co spowodowało ich lawinowe nasilenie? (np. infekcja, silny stres).

Niestety, nie jest możliwa diagnoza Pana sytuacji na odległość tylko na podstawie opisu. Objawy, które Pan opisuje są na tyle różnorodne i niespecyficzne, że mogą sugerować więcej niż jeden problem zdrowotny, w tym: anemia, nadczynność tarczycy, zaburzenia równowagi hormonalnej (hormony płciowe), insulinooporność, zaburzenia gospodarki elektrolitów (np. niedobór magnezu), niedobory witamin, pasożyty.

Sugerowałabym w pierwszej kolejności udać się do lekarza rodzinnego (POZ) i wykonać pełny pakiet dostępnych badań z krwi (morfologia, jonogram, OB, CRP, profil lipidowy) i moczu, a dodatkowo oznaczyć poziomu TSH. Prywatnie może Pan wykonać oznaczenie przeciwciał antytarczycowych oraz tzw. krzywą cukrową i insulinową. Ze względu na problem ginekomastii proszę koniecznie poprosić o skierowanie do endokrynologa, który z pewnością zaproponuje dalszą diagnostykę pod kątem zaburzeń hormonalnych. Być może wiele Pana objawów ma wspólny mianownik, którym są właśnie problemy endokrynologiczne.

Więcej informacji znajdzie Pan w naszym serwisie, np. w poniższych odnośnikach:

https://portal.abczdrowie.pl/hipomagnezemia

https://portal.abczdrowie.pl/nadczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/ginekomastia

Proszę nie poddawać w walce o swoje zdrowie i szukać dobrych specjalistów. Trzymam za Pana kciuki.

Pozdrawiam serdecznie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.