Dlaczego drętwieje mi ciało?

Witam mam 22 lata i od 4 dni drętwieje mi całe ciało. Na początku zdrętwiały mi tylko nogi więc stwierdziłem że może przejdzie ale zamiast łagodzić zaczęło się pogarszać. Przeszło na plecy klatkę piersiową teraz na dłonie i idzie powoli na całe ręce jest to nie ustanne drętwienie PS: ostatnio nie dźwigałem uprawiam sport rzadko się denerwuję rzadko pije alkohol palę elektrycznego papierosa

Redakcja abcZdrowie

Witam,
wskazane są konsultacje neurologiczne, wcześniej może Pan również zasięgnąć porady internisty – warto byłoby wykonać badanie ogólne krwi oraz oznaczenie poziomu wapnia, fosforu, magnezu, potasu, sodu oraz witaminy D w organizmie. Być może ma Pan znaczne niedobory i to one powodują opisane dolegliwości.
Parestezje, czyli czucie opaczne, to mrowienie lub drętwienie ciała. Często występują w kończynach górnych lub dolnych jako skutek urazu lub zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego lub lędźwiowego. W przypadku gdy kręgosłupowi nic nie dolega, parestezje mogą świadczyć o chorobie ogólnoustrojowej. Takie symptomy daje m.in. cukrzyca, półpasiec, choroby lub niedotlenienie mózgu czy zaburzenia pracy tarczycy (niedoczynność). Nie sposób określić jak jest w Pana przypadku, ale na pewno nie można bagatelizować takich objawów. Więcej o przyczynach oraz diagnostyce parestezji w naszym artykule, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/parestezje. Jeżeli natomiast owe drętwienie ciała to również drżenie mięśni, wówczas należy rozważyć tężyczkę. To stan nadmiernej pobudliwości nerwowo-mięśniowej, objawiającej się drżeniem, mrowieniem i skurczami mięśni. Badania, o których wspominałam pozwolą na potwierdzenie lub wykluczenie tężyczki, ponieważ jej bezpośrednią przyczyną jest hipokalcemia, hipokaliemia i hipomagnezemia. Tutaj znajdzie Pan więcej szczegółów, proszę o uważną lekturę: https://portal.abczdrowie.pl/tezyczka.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.