Dlaczego mam te mrowienia kończyn?

Dzień dobry. Proszę o wyjaśnienie co może oznaczać drętwienie/ mrowienie kończyn oraz innych części ciała (plecow, bol I uczucie mrowienie na glowie, czasami ciężkośc podczas oddychania, bo te bole rozchodza się po całym ciele ) podczas okresu. W żadnym innym momencie takie objawy nie występują. Czy może to oznaczać jakiś problem ginekologiczny? Cytologia ok, brak zaleceń od lekarza A problem trwa już od wielu miesięcy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

raczej Pani dolegliwości mają związek z układem nerwowym, a nie problemami natury ginekologicznej. Mrowienie, drętwienie różnych części ciała to tzw. parestezje, które mogą mieć wiele przyczyn, w tym: ucisk lub uszkodzenie nerwu czy nerwów, miażdżyca tętnic, stosowanie leków, nadużywanie alkoholu i substancji psychoaktywnych i inne prowadzące do zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/parestezje.

By ustalić przyczynę parestezji, powinna Pani skonsultować się z neurologiem, a wcześniej warto zgłosić się do internisty – szczegółowy wywiad i badanie fizykalne mogą być pomocne w opracowaniu dalszego planu działania. Ponieważ parestezje mogą wynikać z niedoborów witaminowych, a także zaburzeń elektrolitów, to sugerowałabym wykonanie badań mających na celu ocenę wysycenia organizmu m.in.: witaminą B12, witaminą D3, magnezem, potasem, sodem i wapniem. Więcej pod tym adresem: https://zywienie.abczdrowie.pl/za-niski-poziom-potasu-i-magnezu-jak-czesto-wystepuje-ten-problem.

Zaburzenia takie mogą prowadzić np. do tężyczki, która ma związek z hipokalcemią, czyli niedoborami wapnia lub witaminy D3. O tężyczce szerzej traktuje ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/zmeczenie-bol-i-drzenie-miesni-zle-samopoczucie-a-moze-to-tezyczka.

Warto, by wykonała Pani także morfologię krwi z oznaczeniem poziomu żelaza, ferrytyny, insuliny i glukozy oraz TSH. Niekiedy parestezje pojawiają się w przebiegu chorób ogólnoustrojowych takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy czy anemia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.