Co znaczą te mrowienia i drętwienia kończyn?

O czym świadczą parestezje, mrowienia i drętwienia kończyn u 18 latki? Zdarza się to przy leżeniu, ale też przy np. wstawaniu, dzisiaj w tej sytuacji było to tak nagłe i silne że prawie nie mogłam chodzić (brak czucia) i potem 5 minut wciąż odczuwałam prąd w lewej nodze. Kiedyś zdarzało się to sporadycznie, teraz już codziennie. Inne objawy: brak motywacji, problemy z nauką i skupieniem uwagi, zaburzenia depresyjne i czasem zawroty głowy. Proszę o pomoc, mam stwardnienie rozsiane w rodzinie i boję się czy to może być powiązane.
KOBIETA, 18 LAT 2 miesiące temu

Przyczyny autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego przyczyny.

Szanowna Pani,wskazana jest konsultacja neurologiczna i szczegółowa diagnostyka.Pozdrawiam serdecznie, Bożena Waluś

0
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witamy!

Parestezja to uciążliwe odczuwanie bodźców, takie jak: mrowienie, palenie, pieczenie, drętwienie oraz uczucie nadmiernego ciepła lub zimna.

Spowodowana jest głównie uszkodzeniem nerwów obwodowych, a czasami również centralnego układu nerwowego. Dolegliwość ta często może być też efektem cukrzycy, odmrożeń, zespołu cieśni nadgarstka, dyskopatii, stwardnienia rozsianego oraz niektórych nowotworów. Zdarza się także, że parestezja wynika z niedoboru witamin z grupy B, potasu oraz wapnia.

Nierzadko schorzenie to dotyczy jednej lub więcej kończyn, tułowia oraz głowy.

Zważywszy na fakt, iż w pani rodzinie wystąpiła choroba, jaką jest stwardnienie rozsiane, zalecamy wizytę u lekarza neurologa. Specjalista zdecyduje o pogłębieniu diagnostyki i o ewentualnej farmakoterapii bądź rehabilitacji.

Pomocne tu będą takie badania jak: rezonans magnetyczny, badanie USG, angiogram, elektromiografia (EMG) oraz elektroneurografia (ENG).

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/parestezje

https://portal.abczdrowie.pl/stwardnienie-rozsiane

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty