Co może znaczyć takie uczucie igieł na ciele?

Od 4 lat mam bardzo silne napadowe ataki igieł na ciele. Związane są one z uczuciem gorąca(przegżania ciała), np. po przebudzeniu,albo po rozpoczęciu jakiegoś wysiłku(np.odkurzanie), pomaga gwałtowne schłodzenie ciała, drapanie nakręca spiralę

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pan tak uciążliwe dolegliwości, które na pewno obniżają pewien komfort życia.

Z opisu Pana objawów, można by stwierdzić, że prawdopodobnie cierpi Pan na parestezje. Są to dość nieprzyjemne dolegliwości czuciowe powodujące pewien dyskomfort. Są one określane, jako odczuwanie drętwienia, mrowienia, parzenia, a także wbijania igieł w skórę. Najczęściej dotyczą kończyn górnych i dolnych, ale mogą być obecne na całym ciele. Charakterystycznym jest występowanie spowolnionej reakcji na czynniki zewnętrzne.

Trudno jest ustalić dokładną przyczynę pojawienia się parestezji, jednak najczęściej mogą to być uszkodzenia nerwów obwodowych. Mogą występować również przy chorobach metabolicznych, uszkodzeniach tkanek miękkich, czy w wyniku mechanicznych urazów oraz skurczu naczyń krwionośnych, a także przy niedoborach niektórych witamin, zwłaszcza z grupy B. Przewlekłe parestezje mogą być objawem stwardnienia rozsianego oraz padaczki.

Proponujemy Panu konsultację z lekarzem neurologiem, który po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu, jak i diagnostyce.

Życzymy Panu szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/parestezje

A odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-mrowienie-ciala

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znacza-te-mrowienia-i-dretwienia-konczyn

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.