Dlaczego mam to mrowienie całego ciała?

Od 3 tygodni mam problemy z mrowieniem całego ciała, to takie klucie, igiełki, mrowienie, nie idzie przez to spać, pomaga chodzenie ale na krótko. Objawy pojawiają się głównie wieczorem jak dłużej siedzie i jak idę spać. Chociaż od 2 dni miewam to klucie nawet w dzień. Lekarz podejrzewa coś z podrażnieniem nerwów, ale dziwi mnie, że jest to całe ciało. Myślałam, że to może tężyczka. Nie wiem co sprawdzić, do jakiego lekarza ewentualnie iść.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Dolegliwość, którą Pani opisuje może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie i zmniejszać dyskomfort w codziennym życiu. Taka przypadłość może dotykać zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Najważniejszym postępowaniem byłoby określenie dokładnej przyczyny takich objawów, aby móc wskazać właściwe leczenie.

Przypadłość, którą Pani opisuje, czyli parestezja charakteryzuje się odczuwaniem drętwienia i mrowienia całego ciała lub poszczególnych jego części. Takie dolegliwości mogą pojawiać się nagle i okresowo.

Parestezje występują głównie w wyniku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa, zespołu cieśni nadgarstka, nerwicy, zapaleniach i guzach kości, zespole niespokojnych nóg, stwardnieniu rozsianym oraz przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Ciągłe uczucie mrowienia może również wynikać z niedoboru wielu ważnych pierwiastków w organizmie, jak wapń, magnez, czy sód.

Ze względu na odległość, bardzo trudno jest określić dokładną przyczynę Pani dolegliwości. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem neurologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu.

Przydatne mogą okazać się takie badania, jak: pełna morfologia krwi, CRP, oznaczenie poziomu AST, ALT, fosfatazy alkalicznej, kreatyniny, czynnika reumatoidalnego, wapnia, magnezu, sodu oraz glukozy w surowicy krwi.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/parestezje

https://portal.abczdrowie.pl/dretwienie-rak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.