Dlaczego mam drętwienia kończyn?

Witam Od ok 1,5 roku, źle się czuję. Najgorzej doskwiera mi uczucie bujania się, zapadania i niestabilności gdy stoję i chodzę. Robią mi się też drętwe ręce i nogi. Czuję też mdłości i mam zgagę. Leczyłam si3 na refluks, ale bezskutecznie.Robiłam badania krwi i są w normie, miałam też robione echo serca i założony holter, który oprócz szybkiego bicia serca nie wykazał żadnych nieprawidłowości. Od tych objawów które są 24 h na dobę mam też ataki paniki, bo boję się wychodzić z domu. Czy takie objawy możliwe są od żołądka? Nie miałam robionej gaskostropii

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Aby móc wykluczyć wszelkie schorzenia należałoby jednak rozszerzyć diagnostykę. Taki stan zdrowotny na pewno obniża Pani dyskomfort i jakość życia.

Z opisu przedstawionych dolegliwości można wywnioskować, że wystąpiły u Pani prawdopodobnie parestezje. Jest to niewłaściwe odczuwanie bodźców spowodowane zazwyczaj uszkodzeniem nerwów obwodowych. Charakterystyczne dla tej przypadłości jest odczuwanie mrowienia, drętwienia oraz pieczenia różnych okolic skóry. W celu sprawdzenia przyczyn takich objawów, można między innymi wykonać rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego.

Istnieje jednak przypuszczenie, że występujące u Pani dolegliwości mogłyby być spowodowane stanami lękowymi, a dokładniej mówiąc nerwicą lękową. Pod wpływem czynników stresogennych mogą nasilać się objawy psychosomatyczne, niezwiązane z żadną konkretną jednostką chorobową.

Świadczyć o tym mogłoby pojawienie się przyspieszonego pulsu, parestezji oraz problemów żołądkowych.

Ze względu na odległość, trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego zalecamy konsultację z lekarzem internistą oraz psychoterapeutą. Specjalista po wyeliminowaniu poważniejszych schorzeń, zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/parestezje

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.