Czy tężyczka powstała po urazie głowy?
2.08 chciałam położyć się na łóżko i uderzyłam impetem w ścianę za łóżkiem, ale dalej odczuwam bóle głowy i nudności, czasem czuje się, jakbym miała zemdleć oraz nie mogę zaczerpnąć głębokiego oddechu. Tk wykonane 4.08 nie wykazało żadnych zmian. Byłam także u neurologa trzykrotnie i pani doktor stwierdziła brak objawów neurologicznych. 18.10 wykonano kolejne tk, które także nie wykazało wg radiologa zmian. Objawy występują dalej, powiększone o problemy z koncentracją i zapamiętywaniem oraz rozmazanym widzeniem, dodatkowo wykonano próbę tężyczkową (wynik dodatni). Czy to na pewno tężyczka, jeśli wyniki badań z krwi są w normie? Czy tężyczka mogła powstać po urazie?

KOBIETA, 23 LAT 12 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
tężyczka nie jest chorobą, która uaktywnia się po urazie głowy, ponieważ jest ona związana najczęściej z niskim poziomem wapnia/witaminy D/magnezu/potasu.
W przypadku, gdy badanie EMG wskazuje na obecność tego schorzenia, może to oznaczać, że jest ona u Pani obecna, pomimo że ogólne wyniki badań krwi są w porządku, dlatego należałoby poszerzyć diagnostykę i sprawdzić poziom wymienionych wyżej pierwiastków/witamin.
W związku z powyższym zalecamy odbycie konsultacji z lekarzem POZ, który może skierować Panią jeszcze do endokrynologa, ewentualnie innego neurologa, który potwierdzi lub wykluczy diagnozę.