Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, kiedy u kobiety w krótkim czasie przybywa sporo kilogramów. Jest to oczywiście naturalny proces. Kiedy jednak tycie w ciąży staje się niebezpieczne?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

ginekomastia, czyli przerost gruczołu sutkowego, może mieć wiele przyczyn. Rozróżnia się ginekomastię fizjologiczną, idiopatyczną, czy też taką, przy której współistnieje dodatkowo choroba.

Często rozrost tkanki gruczołowej piersi jest skutkiem zaburzeń hormonalnych – niedostatecznego wydzielania testosteronu przy jednoczesnym zbyt wysokim poziomie estrogenów. Niestety samo USG gruczołu niewiele mówi, a diagnostykę ginekomastii należy w Pana przypadku poszerzyć. Proszę zapoznać się z odpowiedziami ekspertów na te pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-z-ta-ginekomastia oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/do-jakiego-lekarza-z-ginekomastia-u-20-latka.

Nie ma ona związku z nadużywaniem alkoholu, natomiast mogą się do niej przyczyniać niektóre, przyjmowane na stałe, leki (z grupy IPP, diuretyki, leki przeciwgrzybicze). W niektórych przypadkach ginekomastia świadczy o nowotworach lub zaburzeniach pracy tarczycy, stąd tak ważne jest poszerzenie diagnostyki w celu ustalenia etiologii choroby.

Więcej informacji na temat ginekomastii odnajdzie Pan pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/ginekomastia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy