Co zrobić z tą ginekomastią?

Witam. Jestem 19 letnim mężczyzną. Moim problemem są dosyć wielkie piersi, aż wstyd wyjść na plażę. Najprawdopodobniej z tego co czytałem jest to ginekomastia. Mialem to od kiedy pamiętam ale dopiero teraz zdecydowałem się że trzeba coś z tym zrobić. Kompletnie nie wiem do jakiego lekarza się zgłosić w pierwszej kolejności.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

proszę przede wszystkim zgłosić się do lekarza z Pańskiej przychodni POZ – to do niego należy ocena, jak pokierować dalszą diagnostyką w Pana przypadku.

Ginekomastia może mieć różne przyczyny w zależności od wieku – w okresie rozrodczym konieczne jest wykluczenie m.in. nowotworu, choć jeśli ten problem występuje u Pana od lat, to niewykluczone jest podłoże hormonalne. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/ginekomastia.

Pierwszym etapem diagnostyki, o jakiej może zadecydować internista, jest morfologia krwi, próby nerkowe, wątrobowe oraz poziom TSH, LH, LSH i estradiolu – czyli podstawowe badania hormonalne. Markery nowotworowe wykonuje się w dalszej kolejności, jeśli wskazane powyżej badania nie wykażą nieprawidłowości. Tutaj bardziej szczegółowo o badaniach hormonalnych u mężczyzn: https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna.

Leczenie ginekomastii natomiast zależy od etiologii schorzenia – czyli gdy nadmiar tkanki tłuszczowej na piersiach jest wynikiem zaburzeń gospodarki hormonalnej, to należy ją uregulować. W przypadku ginekomastii samoistnej – czyli przetrwałej z okresu dojrzewania – można rozważyć chirurgiczne usunięcie nadmiaru tkanki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.