Jak rozumieć ten opis TK?

Mężczyzna lat 75 W badaniu angio KT : 0,8 mm uwypuklenie ściany tylnej ACoA niewidoczne w badaniu poprzednim. Aplazja lewej tętnicy przedniej mózgu w odc A1 .Zmiany miażdżycowe obustronne w ICA, Uklad komorowy symetryczny, nieposzerzony, nieuciśnięty. Poszerzone przestrzenie podpajęczynówkowe na sklepistościach półkul mózgu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

uwypuklenie ściany tylnej może wskazywać na tętniaka – powstaje on nierzadko wskutek postępowania miażdżycy, prowadzącej do ścieńczenia ściany naczynia. Wskazuje na to fragment opisu Pańskiego badania, odnotowujący zmiany miażdżycowe.

Tutaj więcej informacji: https://portal.abczdrowie.pl/tetniak-mozgu-przyczyny-rodzaje-objawy-diagnoza-leczenie.

Poszerzone przestrzenie podpajęczynówkowe mogą być podyktowane fizjologią, niekiedy jednak wymagają konsultacji z lekarzem, który zlecił angio TK. Niestety tylko szeroki wywiad i znajomość historii choroby pacjenta (po opisie można wywnioskować, że to nie pierwsze badanie tego typu, które Panu wykonano) może pozwolić na ustalenie charakteru tych zmian. Odsyłam do odpowiedzi eksperta na pytanie, dostępne pod tym adresem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/poszerzona-przestrzen-podpajeczynowkowa-na-sklepistosciach-polkul-mozgowych.

Proszę skonsultować się z neurologiem, specjalista bowiem powinien pokierować ewentualnie dalszą diagnostyką oraz leczeniem.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/udar-mozgu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.