Jak rozumieć te badania synka?

Synek jest wczesniakiem z 27tyg. Obecnie 8msc/5 korygowany. Do tej pory wszystkie usg przezciemiączkowe były ok, z lekko poszerzonymi przestrzeniami płynowymi. Podczas kolejnego badania wyszło że szerokość przestrzeni płynowej na sklepistosci mózgu jest powyżej normy (obustronnie do 10mm) dodatkowo obustronnie przy sierpie mózgu uwidoczniono słabo odgraniczone obszary o niejednorodnej echostrukturze bez unaczynienia. Zalecono rezonans. Co takie badanie może oznaczać? Czego można się spodziewać? Nie ukrywam że rezonans i kolejne znieczulenie ogólne synka są dla niego obciążeniem. Czy rzeczywiście takie usg jest wskazaniem do rezonansu? Czym mogą okazać się te niejednorodne struktury?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że pojawiły się u Pani dziecka takie objawy ze strony układu nerwowego. Na pewno sytuacja ta powoduje u Pani pewien niepokój o zdrowie i rozwój synka.

Prawidłowo, że Pani dziecko, które jest wcześniakiem ma wykonywane regularne badania diagnostyczne, w tym USG przezciemiączkowe. To istotne badanie, które wychwytuje wszelkie nieprawidłowości w obrębie mózgowia.

Biorąc pod uwagę wynik przedstawionego badania, szerokość przestrzeni płynowej wystąpiła poza granicami normy. Dodatkowo odgraniczone obszary o niejednorodnej echo strukturze, prawdopodobnie wymagają głębszej analizy oraz diagnozowania. Lekarz postąpił prawidłowo, decydując o wykonaniu rezonansu magnetycznego głowy u Pani syna.

Zazwyczaj taka przypadłość przechodzi samoistnie, jednakże w niektórych przypadkach mogą zachodzić trudności w rozwoju psychomotorycznym. Rzadkością natomiast jest krwawienie podtwardówkowe, jako efekt poszerzenia przestrzeni płynowej.

Zalecamy Pani w razie wątpliwości ponowną konsultację z lekarzem neurologiem. Jednakże warto zaufać specjaliście, gdyż na pewno chce przeprowadzić dogłębną analizę, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została określona w poniższym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/rezonans-magnetyczny

A odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przestrzen-plynowa-przymozgowia-poszerzona-w-wyniku-usg-glowy-4-miesiecznego-dziecka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-widoczna-przestrzen-plynowa-wpuklajaca-sie-w-obreb-polkul-mozgu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opis-usg-mozgowia-u-wczesniaka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.