Jak rozumieć ten wynik badania piersi u 31-latki?
Piersi o budownie gruczołów tłuszczowej W sl na g12 przy otoczce ognisko o morfologie torbieli gestoplynnowen w wielkości o śr 3 mm. Birads usg 2 Kolejne badanie usg za 12 msc. Poza tym wszystko inne w porządku. Proszę o informacje czy powinnam poszerzyć diagnostykę. Przez 5 lat nie robiłam usg dopiero teraz,5 lat temu urodziłam synka ,brałam przez rok antykoncepcyjne od 3 msc usg robione miesiąc temu. Pierś w której jest torbiel pobolewa mnie. Jestem zmartwiona

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Jednakże bardzo dobrze, że przeprowadzono profilaktyczne badanie gruczołu piersiowego.
Na podstawie wykonanego badania USG piersi można by stwierdzić, że wyodrębniono niewielką torbiel. Jest to prawdopodobnie zmiana łagodna, wymagająca dalszej kontroli w wyznaczonej przez lekarza kontroli w określonej przyszłości.
Takie torbiele gęstopłynne tworzą się zazwyczaj w wyniku zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Istotnym jest, że ulegają one zmianom w wyniku cyklu miesiączkowego, przez co pierś może być bardziej tkliwa i boląca.
Zalecamy w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem ginekologiem, który po badaniu przedmiotowym oraz analizie wszystkich wyników badań zdecyduje o dalszych krokach postępowania. Można dodatkowo wykonać badanie poziomu markeru nowotworowego CA 15-3.
Życzymy Pani dobrego samopoczucia!
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-piersi
https://portal.abczdrowie.pl/cysta-na-piersiach https://zdrowie.parenting.pl/nie-wszystkie-guzki-w-piersiach-to-nowotwor/2