Jaki charakter mają te torbiele w piersiach?
Witam , na usg wykryto mi trzy torbiele w prawej piersi oraz dwa w lewej . W lewej są o nieregularnym kształcie i z drobnymi echogennymi zwłóknieniami , jedna o nieco wzmożonym echu . Pani radiolog która wykonywała mi badanie zaleciła kontrole za pół roku . Troszkę mnie martwi kształt tych torbieli , czy mam powody do obaw ? Czy pół roku na kontrole usg będzie w porządku ?

KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Rozumiemy Pani obawy związane ze stanem swojego zdrowia.
Bardzo dobrze, że wykonywane jest badanie kontrolne gruczołu piersiowego. To bardzo ważne postępowanie w celu wykrycia nawet najmniejszych zmian w obrębie piersi.
Z racji odległości trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też proponujemy stacjonarną wizytę u lekarza ginekologa, który po badaniu przedmiotowym i analizie wyniku USG będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.
Biorąc pod uwagę przedstawiony opis badania, można by stwierdzić, że uchwycono kilka torbieli w obu piersiach. Taka sytuacja nie powinna stanowić powodów do niepokoju, gdyż są to zmiany na ogół łagodne, rzadko kiedy rozwijające się w nowotwór.
Torbiele zazwyczaj powstają na skutek zaburzeń hormonalnych, czy chorobach autoimmunologicznych.
Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/torbiele-piersi
https://portal.abczdrowie.pl/cysta-na-piersiach https://portal.abczdrowie.pl/zmiany-lagodne-w-piersiach