Torbiele w piersiach u dwunastolatki

U mojej 12-letniej córki lekarz radiolog stwierdziła badaniem USG w obu piersiach w ok. zabrodawkowych obecność torbieli o wymiarach 11 mm i 8 mm oraz w obrębie lewego dołu pachwowego poj. odczynowy węzeł chłonny o wym. 11 mm i zaleciła kontrolę za pół roku, stwierdzając, iż takie zmiany są normalne w okresie dojrzewania. Dla mnie nie są normalne i chciałabym skonsultować wynik z lekarzem specjalistą. Tylko jakim? Onkologiem? Endokrynologiem? Jakie przeprowadzić dalej badania? Co może być przyczyną takich zmian? Córka nie odczuwa bólu, wyczuwalne jest zgrubienie w okolicach brodawek, lewa pierś była zaczerwieniona.

Witam serdecznie!

Córka wchodzi w okres dojrzewania, w którym dochodzi do rozwoju oraz wzrostu piersi. Powiększanie się piersi może zachodzić nierównomiernie, mogą tworzyć się w piersiach zagęszczenia oraz drobne torbiele.

Aby ocenić czy dojrzewanie u córki zachodzi w sposób prawidłowy i czy przyczyną powstania torbieli u córki nie są zaburzenia gospodarki hormonalnej, najlepiej zgłosić się do lekarza ginekologa lub endokrynologa dziecięcego.

Zmiany zapalne okolicy piersi u dzieci zazwyczaj są konsekwencją nadkażenia pochodzącego ze skóry piersi lub okolicy - być może po urazie, zadrapaniu itp.

Co istotne, u dzieci zmiany w piersiach wynikają albo z procesu dojrzewania albo mają charakter łagodnych zmian, wynikających z zaburzeń hormonalnych. U dzieci nie występuje rak piersi.

Pozdrawiam serdecznie