Torbiele w piersiach: co o tym sądzić?

Witam. Pięć dni temu dostałam skierowanie na badanie USG piersi, wyniki tego badania są następujące: gruczoły piersiowe o budowie gruczołowej z niewielką ilością tkanki tłuszczowej. Przewody mlekowe liczne, nieposzerzone. W lewej piersi obwodowo widoczny torbiel - 10 mm, w piersi prawej w pobliżu brodawki widoczna torbielka 3 mm, w prawej pachwinie również mam wyczuwalnego guzka. Ponadto, od jakiegoś czasu, wydziela mi się płyn/wydzielina z sutków, z wyglądu i zapachu całkowicie przypominająca ropę. Nie wiem co mam o tym sądzić. Z góry dziękuję.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Torbiele w obrębie piersi to zazwyczaj zmiany łagodne, wymagające kontroli lub w przypadku znacznego powiększenia punkcji (usunięcia płynu) lub resekcji (wycięcia chirurgicznego).
Badanie USG dostarcza cennych informacji o wyglądzie torbieli, jednakże jednoznaczna diagnoza może być postawiona dopiero po wykonaniu biopsji i badania patomorfologicznego komórek z płynu z torbieli.
Po ustaleniu rozpoznania możliwe jest wybranie odpowiedniej postawy. Zazwyczaj małe zmiany nie wymagają interwencji. Dopiero przy obecności silnych dolegliwości bólowych lub znacznego zwiększenia rozmiarów podejmuje się kroki.

Patologiczny wyciek być może ma związek ze stwierdzonymi torbielami. Wyczuwalny guz w pachwinie wymaga dokładnego zbadania, być może nie ma on związku ze zmianami torbielowatymi w piersi.

Proponuję skonsultować problem i wynik badania USG z ginekologiem.

Redakcja abcZdrowie.pl