Zmiany w piersiach - czy powinnam się martwić, czy tylko kontrolować?

Witam,

mam 29 lat jestem po badaniu genetycznym (usg piersi, usg dopochwowe, oraz marker ca125). Na usg piersi wykazano „Gruczoły piersiowe o utkaniu gruczołowo-tłuszczowym. Przewody mlekowe poszerzone 3 mm (jestem 10 miesięcy po porodzie, 4 miesiące temu odstawiłam małego od piersi). W sutku lewym na godz 1 gęsta torbiel o średnicy 6mm. W sutku prawym na godz 8 okołobrodawkowo zmiany hypoechogeniczne średnicy 9 mm, w sąsiedztwie torbiel - średnica 6 mm. Doły pachowe w normie". Lekarz oglądając wyniki stwierdził, że nie ma sensu nic robić, bo to wszystko jest za małe do biopsji, ale podczas badania usg osoba, która mi je wykonywała stwierdziła, że jednak powinnam poddać się biopsji. Wyników markerów jeszcze nie mam.

Bardzo proszę powiedzieć, czy powinnam się martwić, czy tylko kontrolować.

Witam serdecznie,
To czy powinna się Pani poddać od razu biopsji piersi zależy od czynników ryzyka raka piersi. Technicznie przy zmianach tej wielkości istnieje możliwość wykonania biopsji. Najważniejsze jest to czy w Pani rodzinie były przypadki zachorowań na raka piersi.
Jest Pani młodą osobą, która niedawno zakończyła karmienie piersią. Jeżeli nie jest Pani obciążona zwiększonym ryzykiem raka piersi, zmiany można obserwować - np. za 3 miesiące wykonać powtórne badanie USG i wtedy - w zależności od obrazu USG – zadecydować, czy biopsję wykonać czy nie.

Pozdrawiam serdecznie