Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 0 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Diagnostyka w kierunku raka piersi

Witam, mam 37 lat, nie rodziłam, nie stosuję doustnej antykoncepcji. Wynik badania USG piersi: Piersi o regularnej budowie tłuszczowo - gruczołowej. Przewody mlekowe i zatoki niepowiększone. W sutku prawym na godz 11 przy otoczce hipogenicznej zmiana o równym obrysie o wym. 10x8x5 mm - grudka tłuszczu? gęsta torbiel? lib zmiana lita? - wskazana weryfikacja BACC. Doły pachowe bec cech powiększonych węzłów chłonnych. BIRADS 3 W badaniu mammograficznym wykonanym miesiąc później: oba sutki o budowie tłuszczowej z cechami onwolucji tkanki gruczołowej. Zmiana stwierdzona w USG w sutku prawym nie ma odpowiednika w badaniu mammograficznym. Podejrzanych zagęszczeń ani skupisk mikrozwapnień nie uwidoczniano. BIRADS 1 Pytanie: czy powinnam nadal kontynuować diagnostykę i umawiać się na biopsję? Skoro wg mammografii "nie ma skąd" pobrać próbkę.

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu

Metody określania statusu receptorów HER2

Witam serdecznie! Badanie USG i mammografia pozwalają na zobrazowanie piersi pod różnymi aspektami. Niektóre zmiany niewidoczne w USG mogą być widoczne na mammografii i odwrotnie. Skoro w badaniu USG zmiana ma charakter niejasny, podejrzany, zdecydowanie wskazana jest biopsja, zwłaszcza, że zbliża się Pani do wieku, w którym występuje szczyt zachorowań na raka piersi. Lepiej więc charakter każdej zmiany w piersiach wyjaśnić do końca. Biopsje wykonuje się pod kontrolą USG więc nie powinno być problemów z jej wykonaniem u Pani. Pozdrawiam

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy