Zapytaj lekarza

7 3 9 , 9 4 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Interpretacja wyniku badania USG piersi u czterdziestolatki

Witam! Proszę o analizę mojego USG piersi. Piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej. W sutku prawym na godzinie 11-4 cm od brodawki uwidoczniono zmianę hipoechogeniczną o wymiarach 3/4 mm, BIRADS III. W sutku lewym uwidoczniono na godz. 12 - nad brodawką zmianę hipoechogeniczną o wymiarach 4/2 mm - BIRADS II i na godz. 2-1 cm od brodawki zmianę hipoechogeniczną o wymiarach 2/4 mm - BIRADS II. Doły pachwowe wolne. Mam 39 lat.

KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Skuteczność terapii celowanych

Terapie celowane wykorzystywane są do leczenia raka piersi. Czy rzeczywiście są one skuteczne? Kto może z nich korzystać? Na ten temat wypowiada się dr Joanna Jagiełło-Gruszfeld.

Witam serdecznie!

Skala Birads służy do standaryzacji opisów badań obrazowych piersi. Zmiana pierwsza, którą opisano jako BIRADS III jest prawdopodobnie łagodnym guzkiem (ryzyko złośliwości 2%). Zmiany opisane jako BIRADS II oznaczają łagodne guzki (ryzyko złośliwości 0%).

Jeżeli chodzi o zmianę BIRADS III, to w tym przypadku wskazana jest obserwacja - wykonanie kolejnego badania USG piersi za 6 miesięcy.

Jeżeli jednak ktoś w rodzinie u Pani (mama, babcia, ciocia) chorował na raka piersi, wskazane byłoby najpierw wykonanie biopsji ze zmiany.

Wskazane byłoby także wykonanie badania mammograficznego - generalnie w wytycznych dotyczących badań kontrolnych wskazane jest wykonanie mammografii po raz pierwszy w 35 roku życia, a następnie od 40 roku życia co 2 lata.

Tak więc podsumowując, nie ma powodów do niepokoju. Proszę pozostać pod kontrolą lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy