Interpretacja wyniku badania mammograficznego i USG piersi
Zrobiłam wynik badania RTG. Treść wyniku Sutki o utkaniu tłuszczowym bez patologicznych zagęszczeń z pojedynczym makrozwapnieniem w sutku lewym. BIRADS 2. Proszę mi powiedzieć czy powinnam się martwić? Czy mam podjąć jakieś leczenie? Jeżeli tak, to u lekarza jakiej specjalności. Zrobiłam też USG piersi. Wynik Sutki o utkaniu tłuszczowo włóknistym. Zmian ogniskowych nie stwierdza się. Jamy pachowe w normie. BIRADS 1. Mam 54 lata.

KOBIETA, 55 LAT ponad rok temu
Witam serdecznie!
Nie ma powodów do niepokoju. W badaniu mammograficznym zmiany opisywane w języku radiologów (BIRADS 2) oznacza zmianę łagodną. W opisie USG z kolei - BIRADS 1 oznacza badanie w normie.
Ze względu na Pani wiek wskazana byłaby obserwacja - raz w roku wykonywane badanie mammograficzne oraz co pół roku wizyta ginekologa - badanie palpacyjne plus badanie USG piersi.
Pozdrawiam serdecznie