Interpretacja wyniku mammografii
Bardzo proszę o interpretację wyniku mojego badania mammograficznego. Badanie robiłam po raz pierwszy i jestem zaniepokojona tym wynikiem. Wyniki badania: Oba gruczoły piersiowe o utkaniu tłuszczowym ze skąpym rys. gruczołowym. W piersi lewej w KGP drobne zacienienie do dodatkowej oceny w zdj. celowanym - powiększonym i USG. BIRADS 0: Skupisk patologicznych mikrozwapnień nie stwierdzam. Skóra wola. Doły pachowe bez cech powiększonych węzłów chłonnych.

KOBIETA, 46 LAT ponad rok temu
Czynniki predysponujące do raka piersi
Witam serdecznie,
W języku radiologów, BIRADS 0 oznacza zmianę, którą trudno jest zinterpretować na podstawie danego badania. To znaczy, że nie można stwierdzić jaki ma charakter i konieczne jest wykonanie badan dodatkowych - np. USG piersi, biopsji cienko- lub gruboigłowej.
Nie oznacza to oczywiście, że zmiana jest złośliwa. Wymaga po prostu dalszej diagnostyki. Nie napisała Pani ile ma Pani lat, ale z wiekiem u kobiety prawdopodobieństwo rozwoju nowotworu piersi rośnie. Dlatego też każde odchylenie w badaniach obrazowych piersi trzeba koniecznie wyjaśniać.
Proponuję zgłosić się do Poradni Chorób Piersi lub do lekarza onkologa/ginekologa, u którego będzie można wykonać badanie USG piersi.
Pozdrawiam serdecznie