Opis mammografii - interpretacja

Witam mam 58 lat, chciałam sie dowiedzieć czy mam sie martwić odnośnie mojego opisu mammografii: "sutki o utkaniu gruczołowo-włóknistym. Prawy bez patologicznych zageszczeń z makrozwapnieniem.  W sutku lewym duże pooperacyjne zmiany włóknisto-bliznowate. Z makrozwapnieniami i torbielka olejowa o śr. 12mm. i skupiskem trzech mikrozwapnień przy brodawce sutkowej. USG w sutku prawym w kwadracie pachowym na godz 11 hypoechogeniczna zmianao śr. 9,2". Będę wdzięczna za odpowiedź, onkolog kazal mi zrobić USG za pół roku.

Szanowna Pani, nawiązując do nadesłanego przez Panią opisu badania mammograficznego, jedynym elementem stanowiącym dla onkologa powód dla wzmożonej czujności są mikrozwapnienia. Czasami duże skupiska mikrozwapnień w połączeniu z zagęszczeniami w piersiach mogą sugerować toczący się proces nowotworowy. W Pani przypadku jednak, obecność mikrozwapnień może mieć związek raczej z przebytym zabiegiem operacyjnym. W badaniu USG nie stwierdzono dodatkowych zagęszczeń towarzyszących skupisku mikrozwapnień przy brodawce sutkowej, ani innych zmian w piersiach poza niewielką zmianą hypoechogeniczną, którą prawdopodobnie jest torbiel, czyli łagodna zmiana. Moim zdaniem sugestia o kontroli za pół roku jest jak najbardziej uzasadniona. Oczywiście przy podjęciu decyzji o obserwacji trzeba mieć na uwadze także czynniki ryzyka rozwoju raka piersi, przede wszystkim czy były jakieś zachorowania na raka piersi wśród najbliższych krewnych.