Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Opis mammografii - interpretacja

Witam mam 58 lat, chciałam sie dowiedzieć czy mam sie martwić odnośnie mojego opisu mammografii: "sutki o utkaniu gruczołowo-włóknistym. Prawy bez patologicznych zageszczeń z makrozwapnieniem.  W sutku lewym duże pooperacyjne zmiany włóknisto-bliznowate. Z makrozwapnieniami i torbielka olejowa o śr. 12mm. i skupiskem trzech mikrozwapnień przy brodawce sutkowej. USG w sutku prawym w kwadracie pachowym na godz 11 hypoechogeniczna zmianao śr. 9,2". Będę wdzięczna za odpowiedź, onkolog kazal mi zrobić USG za pół roku.

KOBIETA, 58 LAT ponad rok temu

Rola kampanii edukacyjnych w leczeniu raka piersi

Szanowna Pani, nawiązując do nadesłanego przez Panią opisu badania mammograficznego, jedynym elementem stanowiącym dla onkologa powód dla wzmożonej czujności są mikrozwapnienia. Czasami duże skupiska mikrozwapnień w połączeniu z zagęszczeniami w piersiach mogą sugerować toczący się proces nowotworowy. W Pani przypadku jednak, obecność mikrozwapnień może mieć związek raczej z przebytym zabiegiem operacyjnym. W badaniu USG nie stwierdzono dodatkowych zagęszczeń towarzyszących skupisku mikrozwapnień przy brodawce sutkowej, ani innych zmian w piersiach poza niewielką zmianą hypoechogeniczną, którą prawdopodobnie jest torbiel, czyli łagodna zmiana. Moim zdaniem sugestia o kontroli za pół roku jest jak najbardziej uzasadniona. Oczywiście przy podjęciu decyzji o obserwacji trzeba mieć na uwadze także czynniki ryzyka rozwoju raka piersi, przede wszystkim czy były jakieś zachorowania na raka piersi wśród najbliższych krewnych.

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy